Čierne na bielom: Voňavá reč molekúl

 

Čierne na bielom je diskusný a prezentačný večer, v ktorom umelkyňa Pavlína Fichta Čierna predstavuje zaujímavých hostí z vedy, výskumu a umenia v spojení so širšími sociálnymi a spoločenskými otázkami.

prednáška a diskusia s chemikom Petrom Szolcsányim
štvrtok 26. 9. 2019, 18.00, kaviareň Novej synagógy
vstupné dobrovoľné

Vo štvrtom vydaní ČnB uvedie Pavlína Fichta Čierna organického chemika Petra Szolcsányiho zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Na Slovensku je známy ako popularizátor sveta chémie a pre ČnB si pripravil novú prednáškovú tému. Prezradí nám, čo všetko skúma organická chémia a ako nám dokáže sprostredkovať pochopenie úžasného sveta v nás a okolo nás. Dozviete sa, aký je vzťah medzi voňavými chemickými procesmi a naším správaním, ale najmä mnoho užitočných informácií, ako napríklad, čo vlastne spôsobuje vôňu orgovánu a lieskového oriešku.

Doc. Ing. Peter Szolcsányi, PhD. (1971) pôsobí od roku 2003 na svojej alma mater, na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave, kde vyštudoval organickú chémiu. Absolvoval zahraničné pobyty na univerzitách v Oxforde, Cambridge a Zürichu, pracoval pre firmu Biorex. V súčasnosti prednáša organickú chémiu a chémiu heterocyklických zlúčenín. So svojimi študentami robí základný výskum nových vonných molekúl a stabilných organických radikálov, zaujíma ho efektívna syntetická príprava a prakticky využiteľné vlastnosti nových funkčných materiálov. Popularizuje chémiu stredoškolákom a širokej verejnosti formou verejných prednášok a diskusií, je aktérom vedeckých programov v rôznych médiách. Publikuje texty o zaujímavých aspektoch chémie a nedávno mu vyšla popularizačná kniha pod názvom „Súkromný život molekúl“.