Fest Anča 2019

 

Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2019 bude mať v posledný júnový víkend svoj 12. ročník. Do Žiliny opäť prinesie štyri dni plné animovaného filmu, prednášok, koncertov a sprievodných podujatí a Nová synagóga bude hlavným stanom festivalu.

medzinárodný festival animácie
štvrtok – nedeľa 27. – 30. 6. 2019
vstupenky a celý program na www.festanca.sk

Čo je nové oproti minulému roku a prečo je hlavným centrom festivalu Nová synagóga? Fest Anča prišla požiarom S-dvojky na Stanici Žilina-Záriečie o jednu zo svojich hlavných projekčných sál a dočasne aj o záhradu pre nočný program aj stanové mestečko (podkrovie S1 aj open air kino fungujú). Náhradu sme našli aj v spolupráci s ďalšími kultúrnymi priestormi – Bábkovým divadlom Žilina, kde bude ďalšia kinosála, Smer klubom 77, kam sa presúva koncertný a nočný program. Štyri dni animácie v Novej synagóge sú možné aj preto, že podujatie Game Days, ktoré bolo pár rokov súčasťou festivalu a ktoré bývalo práve v našej hlavnej sále, sa osamostatnilo. Budeme tak u nás hostiť nielen slávnostné ceremoniály Fest Anča ale budeme plnohodnotným festivalovým kinom.

Tematickým fokusom dvanástej Fest Anče bude Identita, pričom program festivalu bude s týmto motívom pracovať z rôznych uhlov. Programové sekcie v rámci fokusu sa zamerajú napríklad na identitu na pracovisku, na naše vnímanie stereotypov, identitu nazeranú cez rodinné vzťahy alebo na chápanie identity v období dospievania. V programe budú tiež zastúpené aj témy ako digitálna identita, národná identita vyjadrená cez folklór alebo otázka, kto je v našej spoločnosti vlastne cudzincom. Kurátorkou festivalového fokusu je tento rok česká filmová teoretička Eliška Děcká.

K festivalovej téme smeruje aj výber tohtoročných čestných hostí. Na Fest Anča 2019 pricestujú animátorky Candy Guard a Vera Neubauer. Obidve sa vo svojej tvorbe venujú vo veľkej miere téme ženstva, hoci každá z iného pohľadu.

Candy Guard je výrazná britská animátorka a spisovateľka strednej generácie. Je známa svojou tvorbou pre televízne stanice BBC a MTV, no najmä kresleným seriálom Pond Life, ktorý v 90. rokoch vytvorila pre Channel 4. Ten získal niekoľko ocenení, vrátane nominácie na najlepší sitcom britskej Writer’s Guild a od svojho vzniku sa stal kultovým. Sleduje život a vzťahy neurotickej tridsiatničky Dolly Pond, ktorá sa neúspešne snaží vymaniť zo svojho frustrujúco strereotypného života.

Vera Neubauer je britská animátorka českého pôvodu. Jej filmy sa premietajú po celom svete. Získala za ne dvakrát ocenenie BAFTA a mnoho iných medzinárodných cien. Vyučovala na britskej Royal College of Art. Jej tvorba sa pohybuje od filmov pre deti až po experimentálne diela – ich centrom je však vždy ženská postava.

Tretím zahraničným hosťom na Fest Anči 2019 bude britský animátor Tim Webb. Prerazil v roku 1992 krátkym filmom A is for Autism, ktorý vytvoril pre Channel 4 a dodnes je považovaný odborníkmi za „poklad zaoberajúci sa témou, ktorej sa filmári venujú iba zriedka“. Vo filme Webb spracoval kresby a spomienky ľudí trpiacich poruchami autistického spektra a divákovi tak sprostredkúva pohľad do ich prežívania. Dnes Webb učí na Royal College of Art, na konte má niekoľko oceňovaných filmov a venuje sa aj tvorbe komiksov.

Špeciálny fokus bude venovaný retrospektíve holandského animátora Rosta, ktorý tento rok v marci zomrel vo veku 50 rokov. Jeho tvorba sa objavila v programe Fest Anče už v minulosti. Okrem vynikajúcej filmografie Rosto zarezonoval napríklad aj spoluprácami s umelcami ako Terry Gilliam, Tom Waits alebo The Residents, ktorí prepožičali svoje hlasy do jeho filmu The Monster of Nix. Ten je zaradený aj v programe Fest Anče 2019 popri ďalších jeho prevažne ranných filmoch z obdobia krátko po roku 2000. Rosto sa vo svojej práci tiež zaoberal témou identity – najčastejšie cez svoju osobu, ktorú vo filmoch často zobrazoval.

Silné zastúpenie na tohtoročnej Fest Anči bude mať slovenská animácia. Na festival tento rok slovenskí tvorcovia prihlásili viac než 30 filmov alebo videoklipov, ktoré vznikli za uplynulé dva roky. Po prvý raz vo svojej histórii tak Fest Anča otvorí popri slovenskej súťaži aj nesúťažnú sekciu Slovenská panoráma, ktorá bude dopĺňať prehliadku domácej animovanej tvorby. Je to posun oproti predošlému ročníku, no najmä oproti roku 2017, kedy sa pre nedostatok domácej tvorby nepodarilo slovenskú súťažnú sekciu otvoriť vôbec.

Zastúpenie na festivale však bude mať aj staršia tvorba – súčasťou programu bude uvedenie a krst projektu Maľovanky – spievanky Heleny Slavíkovej-Rabarovej za účasti autorky. Cyklus vznikol v roku 1989 a Slovenský filmový ústav aktuálne pripravuje jeho vydanie na DVD.

Priestor v rámci 12. Fest Anče opäť dostane aj rozsiahly program pre deti v rámci Detského dňa a Industry sekcia pre animátorov a producentov – obe zaradené na štvrtok 27. júna. Súčasťou programu budú aj kvalitné celovečerné filmy, koncerty a party, každoročná PechaKucha, prednášky a workshopy.

Všetko a komplet program nájdete na www.festanca.sk
Udalosť na Facebooku: Fest Anča 2019

Vstupné v predpredaji:
Akreditácia: 25,00 €
Študentská akreditácia: 15,00 €
Predpredaj: http://www.festanca.sk/2019/vstupenky-na-12-fest-ancu/