Kapitalks: Prechádzka politikou architektúry

 

Počas Vianočného Malého trhu môžete navštíviť výstavu Franza Mileca v Sngg studio a tiež zúčastniť sa tejto netradičnej prechádzky architektúrou Žiliny s diskusiou, ktorú organizuje magazín Kapitál v rámci svojho cyklu diskusií Kapitalks (tentoraz to bude skôr Kapiwalks).

komentovaná prechádzka mestom
sobota 7. 12. 2019, 14.30
orientačná trasa: Nová synagóga (odchod od kaviarne) – bývalý Prior – Mestský úrad – Aupark – začiatok Bulváru – Mariánske námestie – a späť
vstupné dobrovoľné

Ako môže byť architektúra prostredím pre uplatňovanie a presadzovanie rôznych politických záujmov? Akými spôsobmi je môžné budovať vzťah občanov k verejnému priestoru? Prejdite sa po Žiline s architektmi Martinom Zaičkom a Jurajom Horňákom a diskutujte s nimi aj na tieto témy.

Prechádzka bude tematicky reflektovať decembrové číslo časopisu Kapitál, v ktorom texty otvárajú napríklad tému kapitalizmu a architektúry skrz bytový development, ktorý vytvára ilúziu sprítomňovania žiarivej budúcnosti a rastu životnej úrovne, pričom v skutočnosti prehlbuje bytovú krízu a sociálne napätie.

Autori sa venujú aj téme zdravia a dostupnosti architektúry pre neproduktívne telá, upriamujú pozornosť na problematiku rodovej identity a architektúry vo vzťahu k výkonu povolania architekta. Jeden z textov načrtáva budúcnosť architektúry bez architektov. O tom všetkom budú počas prechádzky diskutovať spolu s vami.

grafika: David Kalata