Fest Anča 2020

“Deň po – tak znie téma, ktorú sme si pred viac než rokom zvolili ako fokus Fest Anče 2020. Bolo to začiatkom júla 2019, iba pár dní po skončení 12. ročníka festivalu. Nikto z nás vtedy netušil, že v čase, kedy by sme mali tému podľa nášho obvyklého harmonogramu oznamovať (na prelome februára a marca 2020), zasiahne svet pandémia nového koronavírusu, Fest Anča, kultúrne podujatia všeobecne a ďalšie slobody, na ktoré sme zvyknutí, prestanú byť na mesiace dopredu istotou – a že našu starostlivo naplánovanú tému začneme žiť ešte predtým, ako sme ju stihli oznámiť. 

Pred rokom sme o budúcnosti iba rozmýšľali, dnes nám všetkým pomaly dochádza, že dorazila. ‘Keď táto kríza prehrmí’ a ‘po pandémii’ patria momentálne medzi najustlanejšie slovné spojenia v našich slovníkoch. Budúcnosť, ktorou sa zaoberáme, sa náhle prestala rátať na dekády a storočia, teraz sa počíta nanajvýš na mesiace. Aký svet náš čaká na jeseň alebo na budúci rok?”

medzinárodný festival animácie
štvrtok – nedeľa, 27. – 30. 8. 2020
celý program, vstupenky, ubytovanie a ďalšie info na www.festanca.sk

Medzinárodný festival animácie Fest Anča prináša tento rok už po 13. raz výber toho najlepšieho z domácej a zahraničnej animovanej tvorby – v súťažných aj nesúťažných sekciách. V rámci tematického fokusu sa do programu dostali napríklad kultový japonský animovaný film o Hiroshime Bosý Gen alebo debut Jana Švankmajera Něco z Alenky. Mimoriadny priestor venujú toho roku dramaturgovia aj pohľadu na domácu animačnú scénu. Súčasťou festivalového programu bude, ako obvykle aj industry program pre filmových profesionálov a bohatý nefilmový program – koncerty, party, workshopy, výstavy, diskusie aj obľúbená Pecha Kucha Anča. Hlavnými festivalovými centrami budú spolu so Synagógou Bábkové divadlo a samozrejme Stanica Žilina-Záriečie.