Hudba sveta 2019: Guessous Meshi Trio (MA, HU) a Maija Kauhanen (FI)

 

Tri  žilinské koncertné sály (Stanica, Nová synagóga a Smer Klub 77) privítajú v tri aprílové večery špičkových zahraničných a domácich umelcov z world music – festival Hudba sveta Žilina prináša rozmanitú hudbu vychádzajúcu z tradície. V Synagóge hostíme druhý večer vo štvrtok 4. 4. 2019 a v programe je spojenie maďarských, tureckých, arabských a indických tradícií (Guessous Meshi Trio) a fínska skladateľka a hudobníčka s úžasným vokálom Maija Kauhanen.

dva koncerty v rámci festivalu Hudba sveta Žilina
štvrtok 4. 4. 2019, 19.00
vstupné 10,00 €, v predpredaji na tootoot.fm, predaj na mieste polhodinu pred koncertom
permanentka na celý festival 18,00€ na tootoot.fm

Druhý večer festivalu Hudba sveta sa ponesie v znamení zaujímavých fúzií hudobných kultúr. O 19.00 sa predstaví Guessous Meshi Trio v zložení Majda Mária Guessous (spev a baglama), Iván Barvich (kaval, ney, tárogáto, tambura, rig, spev) a Dávid Gerzson Boros (darbuka, bendir, udu, doromb, spev), ktoré vďaka speváčkinmu maďarsko –marockému pôvodu veľmi vkusne kombinuje navonok nesúrodé hudobné kultúry. Ako hovorí samotná speváčka: „Počas spievania je vo mne akýsi pôvodný pocit jednoty, vychádzajúci z mojej najhlbšej nádeje, ktorá ruší bariéry a otvára srdcia. To ma vedie k neustálemu záujmu o hudobné tradície.“  V jej hudbe si preto budete môcť vychutnať rozdielne hudobné kultúry, predovšetkým maďarskú, tureckú, arabskú a indickú spojené do veľmi zaujímavého celku.

Hudobná exkurzia do kultúr sveta týmto nekončí. Doplní ho skvelá fínska skladateľka, speváčka a hudobníčka Maija Kauhanen, opisovaná aj ako one-woman kapela! Jej expresívny hlas, invenčné perkusné doprovody, polyrytmy, mestská fínska kultúra doplnená o hru na tradičnom fínskom hudobnom nástroji kantele, sú zárukou nevšedného hudobného zážitku.

Celý program festivalu Hudba sveta Žilina:

streda 3. 3., 15.00, Rosenfeldov palác
Michal Smetanka (SK): Workshop pastierskej tradície

streda 3. 3., 19.00, Stanica
Michal Smetanka (SK)
Banda (SK)

štvrtok 4. 4., 19.00, Nová synagóga
Guessous Meshi Trio (MA, HU)
Maija Kauhanen (FI)

piatok 5. 4., 20.00, Smer Music Klub 77
Bojan Krstić Orkestar (RS)
DJ Potkan / Hudba sveta_FM (SK)

Festival sa koná vďaka podpore z verejných zdrojov od Fondu na podporu umenie, koncert Maijy Kauhanen podporil Fínsky inštitút v Budapešti prostredníctvom programu TelepART.

Guessous Meshi Trio

Maija Kauhanen