Keď sa z obetí stanú vinníci / Amnesty International, Čavalenky a Chalani z chatrče

 

Diskusia Amnesty International a koncert na podporu ľudí, ktorí sa stali obeťami policajného násilia v Moldave nad Bodvou a ktorí dnes stoja pred súdom, keďže sú obžalovaní z krivého obvinenia policajtov. A to len preto, že sa postavili za svoje práva a vypovedali o tom, čo sa im stalo. Spolu s ďalšími hosťami a hostkami vystúpia tí, ktorí sami alebo ich rodiny pocítili policajné obušky na vlastnom tele.

utorok 2. 4. 2019 v kaviarni
18.00 diskusia o policajnom násilí a spravodlivosti: Roman Kvasnica, Lýdia Šuchová, moderuje Rado Sloboda (Amnesty International)
19.30 koncert: Chalani z chatrče
20.30 koncert: Čavalenky 
vstupné dobrovoľné

Diskusia na úvod bude o policajnom násilí, vymožiteľnosti práva, o tom, ako sa z obetí stali vinníci. O tom, čo sa v Moldave nad Bodvou dialo a deje bude diskutovať Roman Kvasnica, ktorý je obhajcom obžalovaných obetí razie, Lýdia Šuchová, ktorá s ľuďmi z Moldavy spolupracuje už takmer desať rokov. Diskusiu moderuje Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko.

Chalani z chatrče sú amatérska hudobná skupina chlapcov z rómskej osady Budulovská v Moldave nad Bodvou v zložení štyri vokály a dve akustické gitary. Ich spev ocenia milovníci dobrej hudby a všetci fajnšmekri. Vystupovali na mnohých miestach Slovenska i v zahraničí. Úspech zožali na festivale Pohoda i v Slovenskom národnom divadle.

Čavalenky (Rudo Danihel) sa nemusí na nič hrať, všetko je položené na reálnych základoch – k tomu originálny prejav, skvelý flow a výborné podklady. Spolovice rómsky umelec rapuje po záhorácky, pričom hovorí o drsnom živote na ulici, rasizme, gamblingu, hazarde, drogách, zadlženosti a následných exekúciách.

Podujatie organizujú: Amnesty International Slovensko a občianske združenie Equity v spolupráci s Novou synagógou.

Obete policajného násilia častokrát zvyknú mlčať, či už je to z dôvodu strachu zo zastrašovania alebo preto, že neveria v nezávislé a spravodlivé vyšetrenie policajného násilia. No ľudia z Moldavy prehovorili.

Hovoria už viac ako 5 rokov, hovoria nahlas a všade tam, kde ich počúvajú. Hovoria o tom, ako 19. júna 2013 viac ako 60 príslušníkov policajnej pohotovostnej jednotky fyzicky a verbálne napadlo viac ako 30 obyvateľov rómskej osady Budulovská v Moldave nad Bodvou, ktorí im nekládli odpor. Inšpekcia MV SR dlho odmietala sťažnosti na nezákonný postup polície. Vyšetrovanie začalo až 7 mesiacov po policajnej akcii a to po tlaku médií a na pokyn generálnej prokuratúry. Na nezákonnosť policajného postupu okrem poškodených dlhodobo upozorňuje verejná ochrankyňa práv a viaceré ľudskoprávne organizácie. Od samého počiatku bol prípad spolitizovaný, kedy vrcholní predstavitelia výkonnej moci v štáte verejne obhajovali postup polície. Inšpekcia tak nakoniec stíhanie policajtov zastavila. Sťažnosť poškodených na násilie zo strany polície zamietol aj Ústavný súd. Teraz sa prípadom zaoberá Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.

Odvaha obetí policajného násilia postaviť sa voči nespravodlivosti sa však obrátila proti nim. Šesť zbitých obyvateľov Budulovskej obžalovali z krivej výpovede voči policajtom. Z obetí sa tak stali vinníci. O ich vine rozhoduje košický okresný súd.

Cieľom koncertu za spravodlivosť je vyjadriť solidaritu a podporu pre obete policajného násilia a zastrašovania. Náš štát zlyháva vo vyšetrovaní policajného násilia a to nám nemôže byť ľahostajné. Viac informácií o policajnej razii a jej (ne)vyšetrení je na www.policajnarazia.sk.