Juraj Čižmarovič (husle) a Jakub Čižmarovič (klavír)

Čižmarovičovci prvýkrát spolu na Slovensku.

Nová synagóga hosťuje výnimočný koncert s tromi B (Bella, Bartók, Brahms) v podaní výnimočných Č (otec a syn Čižmarovičovci). Aj keď sa obaja umelci žijúci v Nemecku pravidelne vracajú na rodné Slovensko, ich spoločná komorná spolupráca má punc exkluzivity. Jedným z miest ich slovenského turné bude aj Žilina.

komorný koncert 
pondelok 27. 11., 19.00
vstupné 4,00 / 2,00 Eur, predpredaj na tootoot.fm, predaj na mieste hodinu pred začiatkom koncertu

Juraj Čižmarovič je jedným z najvýznamnejších slovenských huslistov strednej generácie. Napriek tomu, že od r. 1990 žije v Nemecku – kde pôsobí ako koncertný majster špičkových orchestrov – neustále sa vracia aj na Slovensko ako sólista, komorný hráč či dirigent. Nahral 10 CD, vrátane vo svetovom meradle unikátnej a cenenej nahrávky raritných husľových koncertov Siegfrieda Wagnera a Hansa Pfitznera. V súčasnosti pôsobí ako prvý koncertný majster prestížneho európskeho rozhlasového orchestra WDR Rundfunkorchester s pravidelnou ponukou príležitostí pre sólové hranie v ich koncertných i nahrávacích projektoch.

Jeho syn – klavirista Jakub Čižmarovič patrí medzi popredných európskych interpretov mladej generácie. V Nemecku sa veľmi rýchlo presadil vďaka víťazstvám na celoštátnych súťažiach (Klavírna súťaž Steinway, Junge Musiziert). Z ďalších ocenení je to napr. víťazstvo na medzinárodnej súťaži Festa Ueda v japonskom Nagane v roku 2001, či tiež udelenie Ceny Ľudovíta Rajtera na Slovensku v roku 2009. S kolínskym Gürzenich Orchestrom a dirigentom Jamesom Conlonom debutoval už ako 16-ročný (pod taktovkou toho istého dirigenta debutoval tiež v USA s Chigaco Symphony Orchestra). V súčasnosti pravidelne spolupracuje s nemeckými orchestrami, účinkuje na nemeckých i zahraničných festivaloch, významné je taktiež jeho pravidelné účinkovanie na japonských pódiách a v Južnej Kórei.

Program koncertu:

Ján Levoslav Bella (1843 – 1936):
výber skladieb pre husle a klavír

Béla Bartók (1881 – 1945):
Rapsódia č. 1 pre husle a klavír

Johannes Brahms (1833 – 1897):
Sonáta pre husle a klavír č. 1 G dur, op. 78

Koncert do Novej synagógy prináša združenie ORGANYzácia.