Katarina Burin: Osobné a historické

Prednáška jednej z autorov Pracovnej výstavy Katariny Burin o spôsoboch vizualizovania a dokumentovania osobných príbehov a o architektúre ako svedkovi a svedectve skúsenosti.

prednáška
štvrtok 20. 7. 2017, 17.00

Katarina Burin je vizuálna umelkyňa a lektorka na Harvarde. Narodila sa v Bratislave a vo veku šesť rokov sa spolu s rodinou presťahovala do Toronta. Jej práca je formálne veľmi rôznorodá (kresby, modely, koláže, inštalácie), no dlhodobo sa zaoberá históriou architektúry, obzvlášť modernizmu, pozíciou žien v architektúre a možnosťami a limitmi historickej dokumentácie. Za prácu o fiktívnej brnenskej modernistickej architekte P. A. Molnár získala v roku 2013 James and Audrey Foster Prize.

Katarina Burin predstaví v Novej synagóge jej najnovší projekt týkajúci sa Československej architektky Petry Andrejovej-Molnár, pričom bližšie preskúma prepojenie jej tvorby s Jaromírom Krejcarom a liečebným domom Machnáč. Odkazujúc na spisovateľa W.G. Sebalda, prezentácia Katariny Burin bude plynule prechádzať cez jej osobnú históriu, odkazy na slovenskú architektúru, a tiež bude komentárom k jej účasti na Pracovnej výstave v Novej synagóge.

„Ako vtedy, tak aj dnes, P.A.otvára otázky súvisiace s pojmami autorstva a autenticity, pýta sa na vzťah medzi gendrom a archívom, poukazuje na historické napätie medzi národnou identitou a medzinárodnými ašpiráciami…“ Jacob Proctor

Návšteva Katariny Burin v Novej synagóge sa bude skladať z dvoch častí:
9.00 – 16.30: Výlet do Trenčianskych Teplíc, návšteva liečebného domu Machnáč. Doprava bude zabezpečená autami, rezervácie nutné na adrese ivana@stanica.sk.
17.00 – 19.00: Prednáška v Novej synagóge.

Viac sa o Katarine Burin a jej práci dočítate v článku Jany Németh v Denníku N – Dobré spomienky môžu vzniknúť aj v zlých budovách – kde hovorí: „Roky som sa vo svojich dielach vyhýbala tomu, aby som hovorila o sebe a o svojej skúsenosti, ale ono to asi človeka aj tak dobehne.“ A ešte pred vernisážou Pracovnej výstavy s ňou urobila rozhovor aj Ivana Rumanová, ktorý si môžete prečítať na našom webe – Pohrávať sa s neurčitosťou, pochybnosťami a zmätkom.

Vstup je voľný.

Účasť Katariny Burin na Pracovnej výstave je možná vďaka podpore Veľvyslanectva USA na Slovensku a Fondu na podporu umenia.

Pracovná výstava je otvorená do 22. júla 2017, otváracie hodiny sú od stredy do soboty od 12.00 do 19.00. Ak ste zďaleka, pozrieť si ju môžete aj online na Flickr.com/NovaSynagoga. Nájdete tam aj práce Katariny Burin.