Lucia Dovičáková: Mammalia

Máte plné zuby fotiek ratolestí svojich spolužiakov zo strednej školy na sociálnych sieťach? Videli ste už dosť vysmiatych nevinných tváričiek, prvých zúbkov a pri slovnom spojení „papkali sme” sa chcete schovať do pivnice? V júli vám predstavíme alternatívny pohľad na rodičovstvo. Aj Lucia Dovičáková má dieťa. Materstvo však vo svojich maľbách neprikrášľuje, skôr naopak, vtipne a niekedy až surovo vykresľuje realitu začínajúcej matky.

Vernisáž v stredu 22. 7. 2015 o 18.00, výstava potrvá do ± 14. 8. 2015.

Lucia Dovičáková je už dva roky matka. Dozviete sa to z každej jej maľby aj kresby z tohto obdobia, a aj z väčšiny jej príspevkov na sociálnych sieťach. Napriek tomu sa mi príspevky Lucie Dovičákovej stále pravidelne zobrazujú, dokonca nešetrím ani páčikmi. Baví ma sledovať, čo sa deje v jej rodine a najviac ma baví sledovať na jej dielach, ako sa asi cíti ako matka. Lebo takto nejak si materstvo predstavujem aj ja.

Prsia ovísajú a zaberajú väčšinu priestoru naokolo, žena-kojička žije len pre svoje dieťa. Alebo sa stará o domácnosť. Matka-svätica, bezbreho oddaná svojmu potomkovi, ktorý má od roztomilej tváričky z obalu od plienok veľmi ďaleko. Kontakt so svetom sprostredkúvajú len ostatní, šťastne milujúci rodičia, so svojimi zámotkami vo farebných šatkách všade naokolo. Dovičáková vo svojich dielach nič neprikrášľuje ani neidealizuje, len s drsnou iróniou popisuje život začínajúcej matky.

Lucia Dovičáková (1981) je absolventkou ateliéru súčasnej maľby Rudolfa Sikoru na Fakulte umení v Košiciach. V roku 2006 sa stala finalistkou Ceny Oskára Čepana, v roku 2011 sa stala laureátkou ceny Tatra Banky Mladý tvorca. V rokoch 2012 a 2013 bola finalistkou súťaže Maľba – Cena Nadácie VÚB. Pravidelne vystavuje samostatne aj na kolektívnych výstavách a jej diela sú zastúpené napríklad v zbierkach SNG, Galérie Nedbalka a ďalších súkromných zbierkach. Žije a pôsobí v Košiciach.

www.dovicakova.com

Txt: Katarína Gatialová

20_universe