Marsel Onisko (UA): Hneď prídem. Eugen

 

Vizuálny projekt ukrajinského umelca Marsela Oniska z Užhordu prináša imaginatívny príbeh pána Eugena. Obrazy zo života Eugena môžeme vnímať ako road-movie, kreslený film či komix. Eugen je pozorovateľ, človek, ktorého nie je vidno. Surreálne až absurdné situácie v nás vyvolávajú úsmev. Nikto by ním nechcel byť, kúsok Eugena je však v každom.

Vernisáž výstavy a koncert kapely Charmsove deti.
Streda 14. júna 2017, 18.00 v bývalých kanceláriách Tatrafilmu v prístavbe Novej synagógy.
Výstava bude otvorená počas festivalu Fest Anča 29. júna – 2. júla 2017 alebo počas otváracích hodín Synagógy až do 22. júla 2017.

Marsel Onisko bol umeleckých šéfom zaniknutého časopisu Panic Button spoločne s filmárom La Aramisovou zo Žiliny a tiež členom žilinsko-užhorodského združenia Fly United. Vyštudoval filológiu, v umení je samouk. Od vypuknutia konfliktu na východe Ukrajiny robí návrhy na plagáty kultúrneho centra Stanica. Je nepísaným členom Zakarpatskej skupiny výtvarníkov Poptrans. Výstava bola premiérovaná na Ukrajine v roku 2016 v galérii ArtSvit Gallery v Dnipre a v roku 2017 uvedená v Garry Bouman Gallery v Ľvove.

V Žiline je inštalácia špeciálne určená pre festival Fest Anča. Eugena stretnete v priestoroch konania festivalu v bare Novej synagógy a občas aj na reklamných plochách v uliciach mesta. Kurátorom je nekurátor Robo Blaško: „Toto je môj a Marselov neintelektuálny DIY príspevok, nehodiaci sa do príliš sofistikovaného diskurzu vysokého umenia. Ideme priamočiaro, je to romantický punk, ktorý zohrieva naše srdcia. Výstavu venujeme pamiatke na La Aramisovu.

Kto je Eugen? „Eugen je človek-modul, kolektívny obraz. Občas ma mrazilo, keď som tieto obrazy tvoril. Premýšľam niekedy ako on? Pokúšame sa ukryť nášho vnútorného Eugena hlbšie – a to je dobre. No nie vždy sa to dá, pretože sme spolu vyrástli na jednom dvore. Chcem u diváka vyvolať pousmiatie, nie je to zlá satira. Myslím si, že radikálne metódy môžu len vyvolať agresiu, zatiaľ čo zmena v človeku by mala byť postupná,“ Marsel Onisko.