Minimal Atmos Oud Bass Duo (CH) / Jeker – Moser

Máloktorý nástroj znamenal pre vývoj európskej (nielen) klasickej hudby viac ako lutna. A tak spolu s filozofiou či medicínou, ani v súvislosti s hudbou nemôže byť na škodu pripomínať si nezanedbateľný zástoj arabského vplyvu. Lutna je totiž európskou odozvou v prostredí Slovenska takmer neznámeho tradičného arabského al-údu (elaúdu, udu, oudu), ktorý si budete môcť v experimentálnej podobe vypočuť u nás v podaní tohto švajčiarskeho dua.

koncert
streda 19. 9. 2018, 19.00 v centrálnom priestore
vstupné 4,00 € / 2,00 € (zľavnené), predpredaj na tootoot.fm alebo polhodinu pred koncertom na mieste

Hudba švajčiarskeho elektro-akustického dua Jeker / Moser prekračuje hranice tradičného k experimentálnemu. Kombinuje kompozíciu s improvizáciou a inšpiráciu nachádza v arabskom hudobnom odkaze, v hudbe minimalizmu či technikách voľnej improvizácie.   

„Náš celovečerný program sme nazvali Pozastavením sa v prostredí orientálnej zvukovej palety… Používame pre neho označenia ambientný či atmosferický ako pomocnú referenciu, keďže poslucháčovi v ideálnom prípade umožní oddať sa tichu, pokoju a oslobodiť sa tak od potreby analyzovať… Interpretácia priestoru a jeho potenciálu je esenciálnou súčasťou našich vystúpení. Nesmierne nás zaujíma rôznorodá konfigurácia miest, akustiky a rezonancie. Množstvo našich koncertov sa odohráva v unikátnych priestoroch, ktoré prešli od svojho pôvodného účelu transformáciou do nového kontextu, no napriek tomu si zachovávajú špecifický a vzácny charakter.“ 

Christian Moser / oud
je oceňovaný švajčiarsky hudobník a skladateľ, ktorý sa špecializuje na tento tradičný arabský hudobný nástroj. Objavil ho po skončení klasického hudobného vzdelania v hre na husle počas svojho pobytu v Palestíne a Izraeli. O. i. absolvoval štúdium tureckej klasickej hudby na Konzervatóriu v Istanbule a pravidelne účinkuje so súbormi tradičnej hudby v Turecku, Uzbekistane, Alžírsku, Belgicku, Francúzsku, Nemecku, Taliansku či Švajčiarsku. Popri tom sa intenzívne venuje adaptácii foriem súčasnej hudby do hry na oud a vytvoril širokú škálu hudobných a umeleckých projektov (Erikunddu, Minimal Atmos Oud Bass Duo, You are Variation). 

Thomas Jeker / e-bass, elektronika
je skladateľ, hudobník a zvukový inžinier pôsobiaci predovšetkým v oblasti tvorby pre film, tanec a divadlo. Absolvoval Konzervatórium v švajčiarskom Baseli v hre na gitaru, kontrabas a shakuhachi flaute, s ďalším zameraním na elektronickú hudbu a kompozíciu. Je autorom hudby k filmom La Troisieme Langue a The Girl from Aenziloch, ktoré mali premiéru na medzinárodných festivaloch v roku 2017. V súčasnosti pracuje na svojom sólovom projekte pre shakuhachi a elektroniku.

www.facebook.com/jekermoser