Noc literatúry 2018

 

Tradičná májová prechádzka za literatúrou opäť povedie po ôsmich netradičných miestach v meste a bude tento rok okrem kníh oslavovať aj hudbu. Miesta, kde sa bude čítať i osobnosti, ktoré budú čítať ukážky z diel európskej literatúry, budú totiž nejakým spôsobom s hudbou súvisieť.

literárny festival – prechádzka za čítaním z kníh
streda 16. 5. 2018, 18.00 – 22.00 (otvorenie už o 17.00 v Novej synagóge)
vstup voľný

Celú akciu otvorí koncert komorného zoskupenia Trio avante o 17.00  v kaviarni Novej synagógy. Čítania budú následne prebiehať od 18.00 paralelne na všetkých miestach v 30 minútových intervaloch (15 min. čítanie, 15 min. presun na ďalšie miesto). Na každom z miest získate brožúrku s podrobnými informáciami a mapkou, svoju trasu si volíte sami a môže začať v ľubovoľnom bode.

Program a miesta, kde sa bude čítať:

ALTÁNOK, SAD SNP
Číta: Matej Rafa, spevák skupiny Swan Bride, farmaceut
Thomas Melle: Svet za chrbtom
Odeon, 2017. Preklad: Svetlana Žuchová

V knihe-spovedi Melle otvorene rozpráva o svojom prekliatí – bipolárnej poruche, duševnom ochorení známom aj pod názvom maniodepresia. Osobné skúsenosti sa prelínajú s vecnými informáciami o tejto ťažkej psychickej poruche. Kniha je zároveň príbehom vyrovnávania sa s ňou, presiaknutá túžbou po „normálnom“ živote.

Sad SNP je najstarší park v meste, pochádza zo začiatku 20. storočia. Pôvodne sa volal Miléniový park. Pomedzi prevažne gaštanové aleje a okolo súsošia od Rudolfa Pribiša sa dostanete k Hudobnému altánku, v ktorom pôvodne hrávala Vojenská hudba žilinskej posádky. Vy si tu vypočujete úryvok z knihy vybranej pre Noc literatúry. Potom spravte ešte pár krokov a pozdravte Žilinské panny, najkrajšiu žilinskú fontánu od Vladimíra Kompánka.

ZUŠ LADISLAVA ÁRVAYA, DOLNÝ VAL 12
Číta: Michaela Paštéková, speváčka, teoretička umenia
Ondrej Štefánik: Som Paula
Tatran, 2016

Román zo súčasnosti Som Paula popisuje rozklad nášho sveta, jeho prirodzených a životne dôležitých štruktúr, sebazáchovných mechanizmov, vzťahov a identifikácií. Je to aj rodinná dráma, neviditeľnými vláknami poprepájaná s celou spoločnosťou a samotným človekom.

Žilinská ZUŠ patrí medzi najstaršie na Slovensku. Ako Mestskú hudobnú školu v Žiline ju v roku 1927 založil pedagóg a huslista Ladislav Árvay. Čítať sa bude v divadielku KOCKA v budove ZUŠ na Dolnom Vale 12.

FRANTIŠKÁNSKY KLÁŠTOR, FRANTIŠKÁNSKE NÁMESTIE
Číta: Jelena Horváthová, speváčka a herečka, učiteľka klavíra
Amos Oz: Judáš
Slovart, 2017. Preklad: Katarína Karovičová

Judáš je príbehom o túžbe, zrade a osamotení a zároveň je obrazom nepokojného Izraela na prelome 50. a 60. rokov 20. storočia. Román získal nomináciu na prestížnu medzinárodnú Man Bookerovu cenu 2017 a je považovaný za jedno z najpôsobivejších diel autora.

Kláštor vznikol v susedstve hodnotného barokového kostola Sv. Barbory na vtedajšom okraji mesta, ako vyzeralo v prvej polovici 18. storočia. Druhé poschodie bolo pristavané až v prvej polovici 20. storočia. Od roku 2010 majú budovu kostola aj kláštora v správe dominikáni. Ako to všetko súvisí s hudbou? Okrem toho, že v kláštore študoval napríklad skladateľ Edmund Pascha, slúžila budova neskôr ako konzervatórium. Tak.

CAFÉ REPUBLIKA, JOZEFA VURUMA 6
Číta: Kamil Mihalov, hudobník, pedagóg, dramaturg, klavírny, ale aj pohybovo-divadelný interpret
Jean Michel Guenassia: Vplyv Davida Bowieho na osudy mladých dievčat
Premedia, 2018. Preklad: Aňa Ostrihoňová

Zábavný a láskavý príbeh jednej milo nekonformnej rodiny s hlavným hrdinom Paulom, ktorý je všetko iné len nie typický tínedžer. Napriek svojmu dievčenskému vystupovaniu miluje výlučne ženy. Náhoda spojená s jeho narodením ho privedie k osudu jedného z najslávnejších nejednoznačných androgýnov – Davida Bowieho.

Nedávno otvorená kaviareň Café Republica, s interiérom navrhnutým v duchu pocty medzivojnovému obdobiu, ladne zapadá do funkcionalistickej budovy v dobrej spoločnosti Domu umenia Fatra. „Republika dobrých nápadov“ vám ponúkne nielen dobrú kávu, ale aj živú hudbu. Čítanie sa uskutoční v zadnej časti tohto útulného a štýlovo zariadeného priestoru.

NOVÁ SYNAGÓGA, J. M. HURBANA 11
Číta: Branislav Kováč alias Vec, rapper, DJ, producent
Serhij Žadan: Hymna demokratickej mládeže
Brak, 2018. Preklad: Patrik Oriešek

Zbierka poviedok prináša absurdný, vtipný, no zároveň drsný obraz súčasnej postsovietskej Ukrajiny. Stretávame sa s plejádou bizarných postáv, profesií (pašeráci vnútorných orgánov) a inštitúcií (súkromné krematórium) v kulisách autorovho rodného, odľudšteného, industriálneho Charkova. Serhij Žadan bude hosťom festivalu BRaK, kde vystúpi aj so svojou 8-člennou skupinou Sobaki.

Budova od nemeckého architekta Petra Behrensa slúžila ľuďom už v rôznych podobách. Od roku 2011 slúži kultúre v jej mnohých podobách. Túto stavbu, ktorá hostila desiatky hudobníkov a hudobné telesá, nemožno počas Noci literatúry s hudobnou témou vynechať, veď hudba znie dokonca z jej múrov po celé dni a noci. Tento večer si môžete vypočuť, ako znie medzi impozantnými múrmi hovorené slovo, konkrétne hore na balkóne, aby ste mali dobrý výhľad aj na súčasnú výstavu, ktorá je v Synagóge umiestnená.

SKÚŠOBŇA, NÁSTUPIŠTE 1 NA ŽELEZNIČNEJ STANICI V ŽILINE
Číta: Michal Jandzík alias Fokulár, bubeník, vychovávateľ v krízovom centre
Zdenka Becker: Samy
Gmeiner, 2018. Preklad: Katka Szeherova

Samy, syn indického psychiatra žijúceho vo Viedni, vyrastá u slovenskej matky neďaleko Bratislavy. Má tmavšiu pleť, preto je od útleho detstva konfrontovaný s nevraživosťou. Život mu sťažuje najmä kamarát z detských čias Harry. Keď sa Harry v dospelosti stane vodcom skupiny skínov, Samyho situácia sa dramaticky vyhrotí…

Hádate, aká súvislosť existuje už od roku 2010 medzi železničnou stanicou a hudbou? Zistíte na nástupišti 1. Do jednej malej skúšobne sa zmestí výkvet žilinskej radikálnej punkovej scény ako Rúbanisko, PPL, Boiling Point a pod. Čítať sa tu bude a bude to hardcore zážitok.

KONZERVATÓRIUM V ŽILINE, J. M. HURBANA 48
Číta: Lukáš Szentkereszty, koncertný majster, 1.husle ŠKO Žilina
Paolo Cognetti: Osem hôr
Ikar, 2017. Preklad: Martina Kolenová

Román je podľa slov autora o dvoch priateľoch a jednej hore… Najskôr sú to chlapci, neskôr dospelí a navyše celkom odlišní muži. Príbeh opisuje dlhý časový oblúk ich priateľstva ako dobrodružnú cestu zloženú z útekov a pokusov o návrat k ustavičnému hľadaniu cesty k sebapoznaniu.

História hudobného vzdelávania v Žiline siaha až do roku 1927, od roku 1954 fungovalo Konzervatórium ako samostatná škola v priestoroch barokovej budovy františkánskeho kláštora. V súčasnosti vlastní škola tri budovy. Náš čitateľ vás bude čakať priamo v budove Konzervatória od architektky Viery Meckovej, v skúšobni Big Bandu, kde sa inokedy konajú obhajoby študentov šiesteho ročníka a riaditeľ konzervatória tam učí fagot.

DOORZ, PREDAJŇA HUDOBNÍN, NÁRODNÁ 3
Číta: Miro Fedor, basgitarista, skupina Arzén
Hendrik Groen: Tajný denník Hendrika Groena
XYZ, 2017. Preklad: Adam Bžoch

Humoristický román holandského autora, ktorý sa ukrýva pod pseudonymom zhodným s menom hlavnej postavy svojej knihy. Tou je vyše 83ročný starček žijúci v domove dôchodcov, ktorý nemá rád starých ľudí a nechce čakať na smrť popri pestovaní muškátov a pití slabého čaju…

Obchod DOORZ nájdete na Národnej ulici číslo 3, schovaný v suteréne. A nájdete v ňom skoro všetko, čo s hudbou súvisí priamo či nepriamo. V stálici medzi obchodmi s hudbou a inými médiami od viac ako 180 000 interpretov, v ktorom prekvapivo nájdete aj modelárske potreby, budete počas Noci literatúry počuť melódiu literatúry.

– –
Na jednotlivých miestach tiež obdržíte pečiatku. Ak ich zozbierate všetkých osem, máte možnosť zapojiť sa do tomboly o rôzne ceny, najmä knižné tituly. Žrebovanie sa uskutoční na literárnom ponocovaní po 22.00  v Novej synagóge. Ceny do tomboly venovali vydavateľstvá Slovart, Absynt a Artforum, a taktiež Bábkové divadlo Žilina a Stanica Žilina-Záriečie. Tombolové lístky si budete môcť zakúpiť na všetkých miestach čítania počas Noci literatúry alebo v predpredaji v žilinskom Artfore. Výťažok pôjde na podporu jesenného Žilinského literárneho festivalu.

Noc literatúry je medzinárodný projekt, ktorý iniciovali České centrá rôznych európskych krajín. V jeden večer sa koná v mestách po celej Európe a v niekoľkých mestách na Slovensku. V Žiline Noc literatúry organizujeme v spolupráci s kníhkupectvom Artforum.

www.nocliteratury.cz/cs/2018/