Proti moci / František Čuňas Stárek a Chris Keulemans

 

K tridsiatemu výročiu 17. novembra 1989 sa stretneme u nás 18. novembra 2019, pozývame na oslavu! A najmä na stretnutie a diskusiu so vzácnymi hosťami.

 

pondelok 18. 11. 2019, prednášky a diskusie:
16.00 holandský spisovateľ Chris Keulemans bude hovoriť s Martinom M. Šimečkom, cez Skype sa prihovorí aj pôvodne avizovaná novinárka Masha Gessen z New Yorku
18.00 disident František Čuňas Stárek sa vráti s Fedorom Blaščákom na undergroundovú scénu v Československu
vstupné je dobrovoľné (odporúčané 4,00€)

Tradícia a budúcnosť vzdoru
/ Chris Keulemans s Martinom M. Šimečkom (+ Masha Gessen)
Naše plánované stretnutie sa vďaka Stredoeurópskemu fóru rozšírilo o debatu Martina M. Šimečku s Chrisom Keulemansom, holandským spisovateľom, pedagógom a moderátorom. Vyrástol v Bagdade a Jakarte a žije v Amsterdame, kde založil literárnu nadáciu Perdu. Bol riaditeľom De Balie, centra pre kultúru a politiku, a roku 2014 založil centrum Tolhuistuin. Je autorom niekoľkých divadelných hier, šiestich beletristických a faktografických kníh a množstva článkov o výtvarnom umení, sociálnych hnutiach, migrácii, hudbe, filme a vojne. Vlani uviedol v amsterdamskom divadle Frascati spolu s Enkidu Khaledom dokumentárnu drámu Bagdad. Ide o rozhovor dvoch svetov, ktoré sa nechcú spolu rozprávať, ale nič iné im neostáva: mladého Iračana Enkidu a o generáciu staršieho Holanďana Chrisa. Obidvaja sa narodili v sladkom meste Bagdad, nie veľmi ďaleko od miesta, kde bol podľa Biblie raj na zemi. Raj, z ktorého sa stalo peklo. Chris Keulemans sa venuje obzvlášť problematike umenia v krízových časoch a precestoval miesta ako Bejrút, Jakarta, Alžír, Priština, Sarajevo, Tirana, New York, New Orleans, Kyjev či Ramalláh. Pred tromi rokmi navštívil Rojavu, prevažne kurdskú autonómnu oblasť v severnej Sýrii, kde zaviedli v rokoch 2016 – 2018 radikálnu formu demokracie a ktorá sa októbri tohto roka stala terčom tureckej ofenzívy.
Diskusiu s Chrisom Keulemansom bude moderovať novinár a spisovateľ Martin M. Šimečka, tlmočiť príde Marta Šimečková, organizátorka Stredoeurópskeho fóra v Bratislave

Pôvodne avizovaná Masha Gessen, rusko-americká novinárka, spisovateľka a aktivistka sa nakoniec kvôli zdravotným problémom prihovorí na diaľku cez Skype. Prednáša na Amherst College, je kmeňovou komentátorkou New Yorkera, žije v New Yorku. Píše o Rusku, o autokracii, o právach sexuálnych menšín, o Vladimirovi Putinovi a Donaldovi Trumpovi. Ale venovala a venuje sa aj vedeckým témam – liečbe AIDS, lekárskej genetike a matematike. Jej texty nájdete aj v New York Times, Washington Post či v New York Review of Books. Patrí k najoceňovanejším autorkám v Spojených štátoch. Roku 2017 získala prestížnu National Book Award za knihu The Future Is History: How Totalitarianism Reclaimed Russia (Budúcnosť je história. Ako totalitarizmus získal späť Rusko), ktorá je v Rusku zakázaná. Slávnou sa stala bestsellerom Muž bez tváre: jedinečný vzostup Vladimira Putina, ktorý vyšiel v dvadsiatich jazykoch – aj v českom preklade. Narodila sa v Moskve, ako dieťa odišla s rodičmi do Spojených štátov, ale ako dospelá sa vrátila späť do Ruska, a pôsobila tam ako novinárka. Stala sa šéfredaktorou najstaršieho ruského populárno-vedeckého časopisu Vokrug Sveta – keď odmietla vyslať redaktora, ktorý mal spísať reportáž o Vladimirovi Putinovi, ako plachtí vzduchom so sibírskymi žeriavmi v rámci konferencie Ruskej geografickej spoločnosti, trvala na tom, že ide o parazitovanie na environmentálnych témach, a vzápätí ju odvolali. Na chvíľu sa stala sa šéfredaktorou ruského vysielania Radio Free Europe / Radio Liberty. O rok neskôr sa vrátila do Spojených štátov, keď začalo byť reálne, že by jej ruské úrady mohli odobrať adoptované deti, ktoré vychovávala spoločne s partnerkou.
Diskusiu s Mashou Gessen príde osobne (nielen) tlmočiť organizátorka Stredoeurópskeho fóra Marta Šimečková.

Príbeh československého undergroundu
/ František Čuňas Stárek s Fedorom Blaščákom
Legenda československého undergroundu František Čuňas Stárek prichádza s interaktívnou prednáškou spojenou s videoukážkami dobových udalostí v undergrounde. Jedinečná príležitosť stretnúť sa s disidentom, ktorý “vie všetko”, ktorý bol za svoje aktivity pred rokom 1989 viackrát odsúdený a aj 17. november 1989 “presedel” v base. Neskôr pracoval v tajných službách demokratického štátu a dnes je historikom v Ústave pre studium totalitních režimu v Prahe.
Uvidíte amatérske práce „máničiek“, poloprofesionálne cvičenia študentov FAMU, aj profesionálne dokumenty. Súčasťou sú úryvky z inštruktážnych filmov ŠtB, či propagandistických relácií Československej televízie. Všetky tieto filmy majú svoje vlastné veľké i malé príbehy, ktoré ilustrujú historické udalosti odohrávajúce sa počas komunistického režimu v čase normalizácie.
Moderátorom následnej diskusie bude filozof Fedor Blaščák.

František Čuňas Stárek

Chris Keulemans

Masha Gessen