Reportéri v prvej línii – Artur Domosławski: Vylúčení

 

Diskusie Absyntu s prekliatymi reportérmi pokračujú! „Je celkom jedno, kde bývaš, keď si na Zemi nepozvaným hosťom,“ povedal o svojej knihe poľský novinár Artur Domosławski. Vylúčení, to je encyklopédia toho najhoršieho, čo súčasný svet pozná. Hlad. Rasizmus. Nenávisť. Sexizmus. Chudoba. Genocída. Tie najbezútešnejšie slová a javy, ktoré si viete predstaviť, sa koncentrovali v jeho knihe a diskutovať sa bude nielen o nich, ale aj o povolaní a poslaní reportéra.

diskusia vydavateľstva Absynt
streda 13. 6, 18.00 – kaviareň (zimná modlitebňa)
vstup voľný

Nositeľ titulu „Novinár roka 2010“ nás v knihe Vylúčení sprevádza po najrôznejších kútoch sveta a v každom z nich nám ukazuje, ako môže vyzerať ľudské utrpenie v 21. storočí. V Kolumbii oddiely milície vraždia nevinných mladých mužov z okraja spoločnosti, aby vylepšili štatistiky „vojny s terorizmom“. Na okupovaných územiach Palestíny vojsko bráni domácemu obyvateľstvu v prístupe k vode. V ďalekom Mjanmarsku sa odohráva tichá genocída kmeňa Rohingja, o ktorom západný svet donedávna ani netušil.

„Tvrdohlavý životopisec Ryszarda Kapuścińského nasleduje jeho stopy, aby nám ukázal realitu mnohých súčasných krajín a kontinentov. Je to pozorovateľ, ktorý verí svojim zmyslom: vidí ľudí zbavených práv, vylúčených z výmeny tovarov, okradnutých o dôstojnosť, vymazaných z kolektívnej pamäti. Zároveň je pochybujúcim humanistom, ktorý hľadá príčiny i dôsledky „vylúčenia“ bezbranných a prenasledovaných. Ľudia z juhu klopú na brány a televízie ukazujú plávajúce mŕtve telá utečencov. Dokážu sýti prijať lekciu o krehkosti našej existencie, ktorú prinášajú títo „poslovia zlých správ“? Príjmu do srdca Domosławského radu: „Upracme si v hlavách už teraz“? Túto knižku potrebujeme. Aj jej autora,“ napísala poľská reportérka Lidia Ostałowska.

Artur Domosławski je poľský reportér, novinár a divadelný vedec. Spolupracuje s týždenníkom Polityka. Zaoberá sa predovšetkým témami spojenými s Latinskou Amerikou, antiglobalistickým hnutím a spoločenskými konfliktmi. Jeho knižka Latinskoamerická horúčka (Gorączka latynoamerykańska, 2004) je reportážnym zápisom z cesty po celej Strednej a Južnej Amerike (Brazília, Mexiko, Kuba, Argentína, Peru, Čile a i.), prešpikovaným dejinami jednotlivých krajín s dôrazom na komunistické revolúcie. V roku 2010 vydal knižnú biografiu Ryszarda Kapuścińského s názvom Kapuściński non-fiction, ktorá vzbudila obrovský rozruch s niekoľkými súdnymi dohrami. Kniha Vylúčení (Wykluczeni, Absynt 2018) vyšla v roku 2016 a Artur Domosławski bol za ňu nominovaný na najprestížnejšiu poľskú literárnu cenu Nike. Autor nás v nej zoberie do najrôznejších kútov sveta a v každom nám ukáže, ako môže vyzerať ľudské utrpenie v 21. storočí.

Beseda je súčasťou putovného festivalu reportážnej literatúry Reportéri v prvej línii, ktorú z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Vydavateľstvo Absynt založili pred troma rokmi Filip Ostrowski a Juraj Koudela s cieľom vydávať reportážnu literatúru. Na slovenský trh odvtedy priniesli silné knihy z celého sveta s kvalitným a neprehliadnuteľným dizajnom Pavlíny Morháčovej. Vďaka pestrosti reportážneho žánru vznikla okolo absyntoviek silná komunita fanúšikov s vlastným názorom a kritickým myslením. Neskôr edičný plán rozšírili aj o ďalšie žánre. K edícii Prekliati reportéri, ktorá je absyntovou vlajkovou loďou, pribudla edícia 100%. Ponúkajú v nej výnimočnú svetovú beletriu, v ktorej nájdete poprepletané detaily zo života jej autorov. Minulý rok sa rozhodli, že to najlepšie zo svetovej reportáže ponúknu aj čitateľom a čitateľkám v Českej republike. Ich najnovším prírastkom je esejistická edícia Skica, ktorú v roku 2018 začali vydávať pod zavedenou značkou Kalligram.