Šimon Chovan: Human Allergic

 

V apríli 2018 sme prvýkrát vyhlásili v spolupráci s festivalom iného divadla a tanca KioSK open call na letnú rezidenciu pre (vizuálnych) umelcov, ktorým ponúkame mesačný priestor a produkčné zázemie pre vytvorenie diela v Novej synagóge, ktoré predstavíme na KioSKu. Z prihlásených sme vybrali projekt mladého výtvarníka Šimona Chovana Human Allergic.

umelecká rezidencia, 3. – 24. 7. 2018
(počas procesu tvorby bude Nová synagóga štandardne otvorená od stredy do nedele 13.00 – 19.00)
stretnutie s umelcom Interpretačný raj v stredu 18. 7. 2018, 18.00

vernisáž – prezentácia výsledku vo štvrtok 26. 7. 2018, 19.30

Ľudstvo momentálne nie je vo veľmi závideniahodnej pozícií. Sme obklopení komplexnými a zložitými infraštruktúrami, do ktorých ale nevieme preniknúť. 

Budujeme veci, ktoré už dávno nie sú len smart ale aj inteligentné. Na to, aby sme porozumeli situáciám či našim produktom, budujeme dalšie zložité veci. To všetko za sprievodu apokalyptického čerpania zemských aj živých zdrojov. Je čoraz dôležitejšie skonštruovať a aplikovať stratégie, ktoré človeka vyosia z centra diania, vždy vlastne len pomyselného, a budú smerovať k širšej komunikácií a spolupráci medzi živým a neživým na celoplanetárnej úrovni. 

Human Allergic je skupina zosieťovaných objektov, ktoré sú vybavené senzormi, vdaka ktorým dokážu detekovať ľudskú prítomnosť. Je to sieť, ktorej správanie je heterogénne a je možné ho postupne analyzovať a spoznávať. 

Estetika výslednej inštalácie Šimona Chovana bude oscilovať okolo vizuality výkopových infraštruktúr/káblov, sci-fi filmov (Á-čkových aj Bé-čkových), ponuky v Obi/Kinekuse a knihy Tábornícka encyklopédia od Mirka Vosátku (nákresy rôznych posedov a pascí) za možného použitia kameňov či hornín.

Kurátorkou rezidenčného projektu je Ivana Rumanová.