Nová synagóga a Kiosk festival hľadajú rezidentku / rezidenta na leto

 

Tri týždne uprostred leta sme sa rozhodli vyčleniť z výstavného programu Novej synagógy a priestor prenechať umeleckej rezidencii. Prihlásiť sa so svojím projektom môžete do 25. apríla 2018.

V spolupráci s festivalom Kiosk chceme skúmať, ako môže súčasné výtvarné umenie vstúpiť do divadelného kontextu aj akú mieru rezistencie či obranných reakcií pri tom môže vyvolať. Veľmi široko poňatou témou rezidencie je fetiš. Vychádza zo záujmu o objekt, ktorý je v súčasnosti určitým trendom, to priznávame, ale zdá sa nám, že veľmi trefne kontrastuje s neustále zdôrazňovanou subjektivitou v divadle. Tá sa prejavuje hneď na niekoľkých rovinách: od subjektivity autora, cez subjektivitu performera, po nekonečno možných diváckych zážitkov.

Čo v tomto kontexte znamená obrat k objektu? Je alebo nie je istou formou jeho fetišizácie? Je trvanie na objekte prejavom zastaralého elitárstva umeleckých inštitúcií? Je možné oddeliť materialitu vecí od túžob, ktoré vyvolávajú? Ak vylúčime vedomie človeka ako určujúce merítko vecí, čo z nich zostane? Aby sme to ešte trochu zamotali, pridávame tri citáty, ktoré môžete použiť ako východisko pri uvažovaní o rezidencií, alebo ich len prečítať a zabudnúť.

„Hrdina je mŕtvy. Nech žijú veci.“
(Hito Steyerl: A Thing Like You and Me)

„Úlohou umenia je prijať skutočnosť, že veci sa rozpadajú.“
(Per Kirkeby)

„Hovoríte teraz o mne alebo o nejakej veci?“
Peter Handke: Nerozumní vymierajú)

Praktické info:

Ak máte záujem o rezidenciu, prosím pošlite nám krátky popis vášho projektu (max. 1800 znakov) a výber troch projektov z vášho portfólia.

Deadline na prihlasovanie: 25. apríl 2018, adresa na prihlasovanie: ivana@novasynagoga.sk

Zverejnenie výsledkov: 2. máj 2018

Termín rezidencie: 3. – 24. júl 2018

Rozpočet rezidencie (honorár, produkcia, cestovné, ubytovanie): max. 2500 Eur – v závislosti od produkčných nákladov

Výstup rezidencie bude prezentovaný počas festivalu Kiosk 2018 na konci júla ako work in progress.

Formát výstupu je otvorený. Môže ísť o inštaláciu, performance, intervenciu, video art, sound art, media art…