Reportéri v prvej línii – Katarzyna Surmiak-Domańska: Ku-klux-klan

 

„Když se do bílé polevy dostane byť jen jedna kapička jiné barvy, už nikdy nebude sněhobílá. S lidmi je to stejné.“ Takto učí kráľovná Ku-klux-klanu malé deti správne pripraviť vianočnú tortu. A ako sa správne pečie tá absynt-narodeninová? Opýtame sa na to priamo poľskej reportérky Katarzyny Surmiak-Domańskej na diskusii o jej knihe knihe “Ku-klux-klan. Tady bydlí láska.”

diskusia a oslava 3. narodením vydavateľstva Absynt
streda 21. 3. 2018, 18.00
vstup voľný

Dostala sa do centra Ku-klux-klanu, kde sa pokúsila túto stále existujúcu organizáciu prebádať. Čo je vlastne Ku-klux-klan? Desivé obrazy horiacich pochodní a bielych plášťov s kapucňami totiž nepochádzajú zo stredoveku, sú posolstvom dneška.A ako je vôbec možné, že myšlienky, ktoré by nemali v 21. storočí vôbec existovať, sú stále nažive a v rozkvete? Odpoveď na tieto otázky hľadá priamo na zjazde Ku-klux-klanu v štáte Arkansas. Pretože práve tu sa táto „biela organizácia“ pred stopäťdesiatimi rokmi zrodila, tu sa pripravovali pohľadnice pripomínajúce lynče Afroameričanov a dnes tu v lesoch stále môžete stretnúť postavy zahalené do bielych kukiel s pochodňami v rukách. Diskusiu s Katarzynou Surmiak-Domańskou bude moderovať Ján Púček.
Beseda je súčasťou putovného festivalu reportážnej literatúry Reportéri v prvej línii, ktorú z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Oslava tretích narodenín vydavateľstva Absynt tým však nekončí. #absyntoslavuje do neskorých hodín v sprievode DJa.
Vydavateľstvo Absynt založili pred troma rokmi Filip Ostrowski a Juraj Koudela s cieľom vydávať reportážnu literatúru. Odvtedy na slovenský trh priniesli silné knihy z celého sveta s kvalitným a neprehliadnuteľným dizajnom Pavlíny Morháčovej. Vďaka pestrosti reportážneho žánru vznikla okolo absyntoviek silná komunita fanúšikov s vlastným názorom a kritickým myslením. Neskôr edičný plán rozšírili aj o ďalšie žánre. K edícii Prekliati reportéri, ktorá je absyntovou vlajkovou loďou, pribudla edícia 100%, v ktorej vydávajú silné non-fiction knihy ako aj výnimočnú svetovú beletriu. Minulý rok sa rozhodli, že to najlepšie zo svetovej reportáže by radi ponúkli aj čitateľom a čitateľkám v Českej republike.
Katarzyna Surmiak-Domańska je poľská reportérka a spisovateľka. Vyštudovala romanistiku na Varšavskej univerzite. Od roku 1995 spolupracuje s denníkom Gazeta Wyborcza, kde publikuje predovšetkým reportáže, v ktorých sa zaoberá témam týkajúcim sa sexuality – mnohé z jej textov pinášajú príbehy transvestitov, transsexuálov či gayov a lesbických žien, ktoré vychovávajú deti. Zaujíma sa však tiež o príbehy sexuálnych násilníkov, pedofilov či polských nacionaisotv. Od roku 2010 prednáša na varšavskom Inštitúte reportáže. Jej kniha Ku-klux-klan. Tady bydlí láska (vydalo vydavateľstvo Absynt v českej edícii Prokletí reportéři v roku 2017) bola nominovaná na Cenu Ryszarda Kapuścińskeho za literárnu reportáž a tiež na prestížnu poľskú literárnu cenu Nike.