Pocta Vrbovi a Wetzlerovi – Orchester Musica Classica

Memoriál Vrba Wetzler je spomienkou na slávny útek z koncentračného tábora a my sme na jeho záver pripravili stretnutie a koncert komorného orchestra Musica Classica Žilina.

sobota 13. 8. 2016, 18.00, Nová synagóga

Každoročne sa na záver Memoriálu Vrba Wetzler, pešieho pochodu z Osvienčimu do Žiliny, jeho účastníci na čele s Fedorom Gálom a organizátormi z ICEJ stretnú u nás v Synagóge. Aby vyrozprávali svoje skúsenosti z cesty a stretli sa s verejnosťou. Tento rok to bude aj s pražským rabínom Karolom Sidonom, Gertou Vrbovou, Ľubou Lesnou a ďalšími hosťami.

Spomienka na útek Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera z koncentráku a jednu z prvých písomných správ o tom, čo sa tam skutočne deje, má ale vždy aj umelecký rozmer. O ten sa tento rok postará 19-členný sláčikový orchester Musica Classica Žilina, ktorý tvoria najmä hudobníci zo Štátneho komorného orchestra v Žiline. Ich Pocta Vrbovi a Wetzlerovi ponúka prepojenie živej hudby, hovoreného slova a vizualizácie. Zaznie Adagio od Samuela Barbera a Adagietto z 5. symfónie cis mol od Gustava Mahlera. Mahlerova hudba bude prepojená s videoartovou vizualizáciou Správy Vrbu a Wetzlera, ktorú robí Jakub Pišek a bude aj čítanie z knihy Rudolfa Vrbu. Orchester bude hrať pod taktovkou mladého žilinského dirigenta Lukáša Pohůnka.

Program večera:
18.00 Otvorenie a príhovory (Patrik Groma, zástupca primátora Mesta Žilina a Pavel Frankl, predseda Židovskej náboženskej obce v Žiline + pozdrav prezidenta SR Andreja Kisku)
18.20 Kadiš pri príležitosti 10 rokov od smrti Rudolfa Vrbu (rabín Karol Sidon a Gerta Vrbová)
18.40 Predstavenie pripravovaného filmu o Alfrédovi Wetzlerovi (Ľuba Lesná, Róbert Kirchhof)
19.00 Reflexie Memorial Vrba Wetzler (diskusia Radeka Hejreta s účastníkmi tohtoročného pochodu) a videopozvánka na MVW 2017 (David Hejret)
19.40 Prestávka
20.00 Koncert orchestra Musica Classica Žilina: Pocta Vrbovi a Wetzlerovi
– –
Na druhý deň, v nedeľu 14. 8. od 10.00 do 13.00 sa v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie uskutoční moderované medzigeneračné stretnutie s pamätníkmi holokaustu aj tými, ktorí prežili väzenie v koncentračných táboroch a ktorí budú hovoriť o tom, ako sa zmenila atmosféra v spoločnosti, keď totalitná demagógia a propaganda spustili lavínu diskriminácie. Spoločne s Monikou Vrzgulovou z Dokumentačného centra holokaustu sa budeme zamýšľať nad tým, ako uchovať pamiatku obetí šoa pre dnešnú generáciu, a predstavíme aj ľudí, ktorí svojou prácou pomáhajú búrať predsudky voči Židom.
– –

Koncert v Novej synagóge sa koná vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia a je aj súčasťou projektu Európa v Žiline v rámci nášho predsedníctva v Rade EÚ s podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Vstup je preto voľný.

logo_sk-pres-01

musica_classica_vrba_wetzler

 

musica Grammys Red Carpet Dresses