Tomáš Janypka / Sabina Bočková: song lines: expedícia 97/18

 

Predstavenie je expedíciou do vnútorného priestoru zasiahnutého absenciou blízkej osoby, jednej prítomnosti a pamäti. Intuitívne hľadanie podstaty tejto skúsenosti.

slovenské premiéry tanečného divadla
streda 5. 2. 2020, 19.00 
štvrtok 6. 2. 2020, 19.00
vstupné: 7,00 € / 5,00 € (zľavnené – seniori, študenti …)
predpredaj na tootoot.fm, na mieste polhodinu pred predstavením

V hĺbke choreografickej práce spočíva hľadanie odpovedí na otázku, ako môže takýto traumatický zážitok ovplyvniť naše telo, keď samotná strata je uložená vnútri a je navonok neviditeľná. Týmto hľadaním tak vzniká pomyselná mapa priestoru, kde vzdialenosť od danej skúsenosti v čase a bytí je navigáciou k objavovaniu, kde emócie sú návratom do stratených miest, kde slová a telá môžu byť veľmi blízko i neskutočne ďaleko.

Názov projektu pochádza z knihy Songlines od Brucea Chatwina, ktorá popisuje skúsenosti domorodého obyvateľstva v Austrálii a zaznamenáva ich mytológiu. Hovorí, že tento svet bol „vyspievaný“ ich predkami. Spev ako akt vytvorenia nového sveta spočíva v duchovnej povahe vznikajúceho diela.

Koncept: Tomáš Janypka
Autori / Performeri: Sabina Bočková (CZ), Tomáš Janypka
Dramaturgická spolupráca: Marie Gourdain (FR)
Choreografická spolupráca: Matthew Rogers (US)
Hudobná konzultácia: Elia Moretti (IT)
Svetelný dizajn, koncepcia kostýmov: Michal Hor Horáček (CZ)
Výroba kostýmov: Eva Judová
Produkcia: SKOK a ZDRUHESTRANY
Poďakovanie: Dominique Boivin
Projekt vznikol v spolupráci: Záhrada CNK, Divadlo Pôtoň, Študio ALTA, Župný dom Púchov a Podivný Barón, Bazaar Festival Praha, Litomyšl ZUŠ, Stanica Žilina-Záriečie, SE.S.TA – centrum choreografického rozvoja, Plzeň – Moving Station a Malovice Švestkový dvůr, REZI.DANCE Komařice a s podporou z verejných zdrojov od Fondu na podporu umenia.

Foto: Katarína Baranyai a Karolína Janypková