Fridays for Future Žilina: Volíme za klímu!

 

“Klimatická zmena je najväčšou výzvou, ktorej momentálne čelíme. Aj keď jej dôsledky už dlhodobo pociťujeme, stále neprichádzajú riešenia zo strany kompetentných. Politici, ktorí by sa mali touto témou zaujímať, ju aj naďalej vytrvalo ignorujú. Namiesto efektívnych riešení, počúvame neprestajne iba populistické reči, klamstvá a polopravdy. Pojem klimatická kríza a jej riešenia sa len ojedinelo vyskytuje vo volebných programoch. Ľudia trpia, zvieratá vymierajú, ekosystémy sa menia na prach.”

 

piatok 14. 2. 2020
predvolebný klimaštrajk, 17.00 pred synagógou
verejná diskusia, 18.00 v kaviarni

Na Valentína sa pridávame k stredoškolákom z iniciatívy Fridays for Future Žilina a o piatej pred Synagógou bude protestné verejné zhromaždenie s názvom  Volíme za klímu! (Predvolebný Klimaštrajk Žillina).

O šiestej potom pokračujeme v našej kaviarni debatou Poštrajková Diskusia, ktorej hosťami budú:

  • mladý aktivista Andrej Pajger, ktorý bol jedným z prvých organizátorov klimatických protestov Fridays For Future na Slovensku a taktiež sa angažuje v Karpatskom Ochranárskom Združení Altruistov,
  • Sofia Sojková a Ashley Eaton, členky Extinction Rebellion Youth Slovakia, ktoré pôsobia taktiež aj vo Fridays For Future Trnava a aktívne pomáhajú v OZ Sa Uvedom,
  • ochranár Peter Sabo z lesoochranárskeho združenia VLK.

“Zodpovednosť za budúcnosť Slovenska odovzdávame 29. 2. 2020 zasa raz do rúk našich politikov a je len na nás, ako sa k tomuto všetkému postavíme. Vážnosť klimatických zmien nebola nikdy naliehavejšia ako dnes a práve preto sa musíme zmobilizovať a upozorniť, že klimatická zmena je pre nás všetkých stále témou číslo jedna. Voľby sú najväčší nástroj zmeny, ktorý nám demokracia ponúka. Možnosť zvoliť si tých, ktorí budú bojovať za to, na čom nám záleží. I keď veľa z nás voliť nemôže, tieto voľby rozhodnú o tom, ako budeme žiť nie nasledujúce štyri roky, ale nasledujúce stovky rokov. Pridajte sa k nám a spolu ukážme, že nám na našej budúcnosti záleží,” píšu stredoškoláci z Fridays for Future Žilina.