Pressburger klezmer band – Sever!

Pressburger klezmer band, ktorý patrí medzi popredné skupiny v rámci world music v Európe, pripravil ďalší hudobno-tanečný multikultúrny projekt s geografickým zameraním – tento rok predstavuje fúziu folklóru menšín žijúcich na severnom Slovensku pokračujúc smerom na sever do Poľska, Bieloruska, Ruska až do Baltu s klezmerom (ľudovou hudbou východoeurópskych Židov).

koncert
piatok 30. 10. 2015, 19.00

Projekt nadväzuje na predchádzajúce mimoriadne úspešné projekty Východ! a Juh!, ktorý sme uviedli v Žiline pred rokom (na Stanici Žilina-Záriečie).

V sólistických tanečných úlohách sa predstaví člen Credance Filip Takáč a sólistka Lúčnice Linda Luptáková. Na hudobnom spracovanísa podieľal podieľal známy slovenský skladateľ a spracovateľ folklóru Peter Jantoščiak a členovia kapely: Ivana Ecetová (sólový spev), Snežana Jović-Werner (akordeón, sólový spev), Andrej Werner (husle, vokály), Miro Lago (klarinet, vokály), Valér Miko (klavír, vokály), Samo Alexander (kontrabas, sólový spev), Jano Oriško (bicie, perkusie).

Bratislavské hudobné zoskupenie Pressburger klezmer band sa od svojho založenia v roku 1995 inšpiruje emotívnou a tanečnou hudbou zo strednej a východnej Európy známou ako klezmer. Hudobný „kokteil“ je podmanivo namiešaný zo židovskej, z balkánskej a orientálnej hudby, ako aj zo slovenského a cigánskeho folklóru – ale aj jazzu, rocku, reggae a latino. Majú za sebou stovky koncertov na Slovensku, v Európe i zámorí, ktoré prinášajú podmanivú interpretáciu známych i zabudnutých piesní predovšetkým v jazyku jidiš, ale aj v slovenčine, angličtine a balkánskych jazykoch. Nahrali šesť albumov a majú za sebou aj mnoho spoluprác na filmových, divadelných a iných projektoch. Posledné CD kapely Tants mit mir!, na ktorom sa kapela predstavila spolu s vynikajúcimi zahraničnými hudobníkmi, získalo cenu Radio_head award 2012 za najlepší album roka v kategórii Worldmusic/Folk. Nedávno bol vydaný album, ktorým na jeseň spolu s koncertami oslavuje Pressburger klezmer band svoje dvadsiate narodeniny.

Predpredaj – lístky si môžete rezerovať emailom na rezervacie@stanica.sk (Stanici Žilina-Záriečie) v cene 5,00 € (dospelí) / 3,00 € (študenti). Ak nejaké zostanú, na mieste budú stáť 7,00 € / 5,00 €.

Koncert je realizovaný s finančnou podporou Úradu vlády SR, Program Kultúra národnostných menšín 2015.

www.klezmer.sk

klezmer_pkbklezmer_sever