Stano Filko v Žiline #1: Život ako dielo

Na konci roka 2016 pripravujeme v Novej synagóge samostatnú výstavu Stana Filka (1937 – 2015), jedného z najvýznamnejších slovenských umelcov. Predchádzať jej bude séria piatich neformálnych stretnutí, na ktoré príde do Žiliny predstaviť jeho život a dielo vždy iná dvojica, spolu desať ľudí, ktorí ho osobne poznali a mali radi.

nedeľa 13. 3. 2016, 17.00
v Novej synagóge a galérii Plusmínusnula

Pozvaní hostia, kurátori, umelci, priatelia, budú hovoriť o rôznych aspektoch jeho tvorby, ktorá už začiatkom 60-tych rokov prekročila hranice Československa a neskôr Filka zaradila do prvej ligy svetovej neo-avantgardy.

Prvé stretnutie budú viesť Fedor Blaščák s Mirou Keratovou. Obaja zastupujú mladšiu generáciu Filkových fanúšikov, ktorí ho poznali v poslednej dekáde jeho života. Fedor je kurátor našej budúcej výstavy a dlhoročný spolupracovník Stana Filka, Mira Keratová je kurátorka Stredoslovenskej galérie, pre ktorú pripravuje na jeseň 2016 inú Filkovu výstavu. Predstavia úplný základ, t .j. biografiu umelca.

Súčasťou podujatí bude vždy inštalácia jedného Filkovho diela v priestoroch Novej synagógy (iba na jeden večer) a prednáška s diskusiou. A spoločná večera – vec, ktorú sme si minulý rok v Synagóge vyskúšali po prvýkrát a v sedení za jedným veľkým stolom chceme pokračovať.

A Fedor sľúbil darček pre tých, ktorí sa zúčastnia všetkých šiestich stretnutí počas roka 2016 – každému daruje jedno originálne dielo od Stana Filka. Ďalšie termíny sú nedele – 24. 4., 29. 5. a 16. 10. – posledným bude medzinárodné sympózium a workshop Ako spraviť výstavu Stana Filka, keď už nežije 7. – 11. 12. 2016 , počas ktorého budeme inštalovať výstavu. Jej vernisáž bude v nedeľu 11. 12. 2016 o 17.00.

Vstup na prednášku a diskusiu je voľný vďaka podpore Fondu pre umenie, ale privítame dobrovoľný príspevok na zaplatenie jedla a občerstvenia na spoločnú večeru. Rovnako budeme radi, ak nám dáte vopred vedieť na info@novasynagoga.sk, že prídete, aby sme vedeli, koľko jedla (a stoličiek) prichystať. Vďaka.

Viac o Stanovi Filkovi sa môžete dočítať napríklad v článku na Denník N.

stano_filko_01_2