Pripojte sa k pochodu po stopách hrdinov – Vrba Wetzler Memorial 2016

Vrba Wetzler Memorial je spoločným dielom komunity aktívnych ľudí z Čiech, Poľska a Slovenska, ktorých spojila úvodná vízia Fedora Gála. Praktický pokus kultivovať ducha. Tých stotridsať augustových kilometrov pešo z Osvienčimu do Žiliny po stopách Vrbu a Wetzlera je o fyzickom nasadení, spoločných diskusiách aj osamelých meditáciách. A na záver stretnutie a koncert u nás v Novej synagóge. Prvé dva ročníky pochodu ukázali, že je to oveľa lepšia pripomienka tohto slávneho úteku z koncentračného tábora než akákoľvek pamätná tabuľa na nejakej fasáde. Pretože je spojená s osobnými aj spoločnými zážitkami. Pridajte sa tento rok aj vy.

“Vážení přátelé, máme za sebou první dva ročníky memoriálu věnovaného Rudolfu Vrbovi a Alfrédu Wetzlerovi, kteří riskovali životy, aby se pokusili zachránit maďarské Židy před jistou smrtí. Jejich útěk z Auschwitzu a Report, který následně sepsali v Žilině, má v dějinách holocaustu zcela zásadní význam. A ne jenom v dějinách holocaustu. Euroatlantická civilizace je v současnosti konfrontována s výzvami, které jsou nové – od militantního islamismu, přes resuscitaci imperiálních ambicí Ruska až po ochabování vlastní vitality pod tlakem hodnotové rozplizlosti a jalové politické korektnosti.”

S týmito slovami spustili organizátori Vrba Wetzler Memorial 2016 prihlasovanie na 3. ročník pešieho pochodu. Ten sa uskutoční od 8. do 13. augusta 2016 po rovnakej trase a zakončený bude 13. augusta 2016 koncertom a stretnutím v Novej synagóge v Žiline.

Na stránkach www.vrbawetzler.eu si môžete stiahnuť kompletný program pešieho pochodu, informácie o možnostiach ubytovania (hotely, horské chaty aj spanie v stane či pod širákom) a nájdete tam aj samotnú prihlášku, ktorú treba vyplniť do 15. marca 2016.

vwm2015