Vitajte na rekonštrukcii národnej kultúrnej pamiatky (dlhý pracovný zoznam)

Áno, vitajte v Novej synagóge od Petra Behrensa, kde raz bude kunsthalle. Opäť po dlhšom čase na dva dni (Pecha Kucha Night a koncert Godár-Bittová: Mater) pootvárame a vidíte, že máme na stavbe novinky.

Pancierovú betónovú podlahu, ktorú perfektne urobili trenčianski špecialisti Proreco. Zreštaurované mreže a rámy okien z dielne Tanart Andreja Hudeca z Banskej Štiavnice, ktoré postupne zasklievajú majstri z Alu-metalu aGlassmontu (najlepšie dvojsklá nám sponzorsky vyrobili v Nitraskle). Veľa urobených vecí už nevidieť – Marek Chovanec a jeho chlapi a stroje vybúrali, vykopali a vyvozili ďalších skoro 200 ton sutiny (vďaka Mestu Žilina a spoločnosti T+T neplatíme za uloženie na skládke), najmä z podlahy, kam následne pribudlo 25 centimetrov špičkovej izolácie z penového skla (vyše sto kubíkov sme získali od trnavskej firmy Auto Glass Recycling), ktorá nahrádza makadam a zároveň izoluje proti vode a chladu. Ešte pod betónom je prvých 300 metrov štvorcových rúrok podlahového vykurovania, ktoré nám položili Fero Syrovec a Rasťo Galo.

 

Ďalej pokračuje aj práca v prístavbe (Peter Marciš a Martin Bárdy s partiou), kde sme bohužiaľ nestihli urobiť nové WC, ale v blízkej dobe sa to podarí. Rovnako ako strecha, ktorú nad vašimi hlavami začal rozoberať a nanovo konštruovať žilinský Kontrakting s prispením nemeckého výrobcu titánzinkového plechu Rheinzink. Začali sa aj práce na budúcom návštevníckom centre pod vstupnou terasou (Ľuboš Šoška a Športstav). Nová prípojka elektriny je vykopaná aj zasypaná a čoskoro dostaneme novú energiu vďaka Pavlovi Dupkalovi z firmy Brass aSSE. Prišli aj prvé darované omietky a malta z Cemixu a získali sme výraznú zľavu na elektroinštaláciu od Antona Mitašíka (Anmima).

 

Všetkých týchto ľudí a firmy vám odporúčame – nielen preto, že vedia podporiť dobrú vec, ale najmä preto, že sú to majstri svojich remesiel či materiálov a vedia odviesť profesionálnu (nad)prácu. K nim treba prirátať všetkých projektantov na čele s architektom Martinom Jančokom (Plural), jeho asistenom Matúšom Marasom a Pavlom Ružbarským z Endorfine, ďalej statičke Katke Kyselovej a Vladimírovi Kohútovi (Prodis), projektantovi Martinovi Tencerovi, statičke Danke Ollahovej, projektantke proti požiaru Evke Kiškovej-Červeňanovej a ďalším z MJM, projektantovi elektriky Ľubovi Keľhovi (Kelso), projektantom vykurovania Jánovi Danišovi (Faltherm) a Pavlovi Niňajovi (Save), projektantovi vzduchotechniky Jozefovi Vojtaššákovi (Colt), projektantke slaboprúdových rozvodov (ktoré bude montovať Cofely Slovakia) Zdenke Mikulovej, stavebným dozorom Milanovi Macekovi aPavlovi Franklovi a tiež všetkým pamiatkárom, historikom architektúry a reštaurátorom (Peter SzalayMagda KvasnicováIvan PilnýVlado Majtán, Miloš Dudáš a ďalší), vďaka ktorým vieme o Behrensovej stavbe viac, než ktokoľvek pred nami.

 

Ďakujeme aj za finančnú podporu, bez ktorej by to nešlo tak rýchlo – v posledných mesiacoch najmä spoločnostiKia Motors Slovakia, manželom Snadíkovcom, Nadácii VÚBNadácii Pontis, futbalovému klubu MŠK Žilina, Nadačnému fondu Slovenskej sporiteľneMinisterstvu kultúry SRStredoslovenskej energetike, Patrikovi Kurimskému (Licitor Aukcie a Reality), Slavomírovi Bodisovi (Istrofinal), Miroslavovi Zvarovi (Počítače a Programovanie) a tiež dvom európskym grantom z Programov cezhraničnej spolupráce CZ-SK a PL-SK 2007-2013. Celkom na záver – za to, že je napriek veľkému stavebnému ruchu na tieto dva dni čisto, vďačíme dobrovoľníkom z Kia Motors Slovakia a ďalším, ktorí tu strávili deň-dva-tri a dali všetko do poriadku. Ak sme na niekoho zabudli, vopred sa ospravedlňujeme – komunita ľudí okolo rekonštrukcie Novej synagógy sa rozrastá geometrickým radom a potvrdzuje, že ide o jedno z najväčších dobrodružstiev u nás za posledné roky a byť jeho súčasťou je radosť a česť zároveň.

Ešte raz a ešte raz a ešte raz – ďakujeme! Sledujte, ako pokračujeme www.facebook.com/novasynagoga, kde každý deň pribudne aspoň jedna nová fotka z rekonštrukcie.

Kto teraz dáva, dvakrát dáva!

Skladáme účty – keďže všetko sa deje a darí aj vďaka Vašej podpore vo verejnej zbierke Kúpte si nesmrteľnosť. Je Vás už viac než tisíc a spolu ste prispeli viac než 50-tisícmi, čo je v slovenskej kultúre neuveriteľná suma. Naďalej garantujeme nesmrteľnosť každému, kto prispeje (špeciálne, kto znovuprispeje) – už tento rok začne vznikať nenápadný horizontálny pamätník, ktorý je dielom výtvarníčky Ilony Németh a ktorý “zakonzervuje” na nekonečnosť všetky Vaše mená. Naviac – ak prispejete teraz, až do konca októbra, Nadácia VÚB znásobí každý Váš dar rovnakou sumou. Asi netreba dvakrát vysvetľovať, že sa to dvakrát vyplatí. Opäť a opäť prosíme o podporu – navštívte www.kunsthalle.sk a prispejte jednoducho – online.

ĎAKUJEME!

 

 

nove_podlahove_vykurovanie_v_novej_synagoge

 

9491161183_97dcf32810_b

9586530186_cd762ea376_b

Generálny partner

Hlavní partneri rekonštrukcie 2013 – 2014

    [/vc_column_text]