Bez ladu a skladu + Para

V novembri vyrážajú na svoje prvé spoločné turné slovenské legendy Bez ladu a skladu a Para. Na desiatich koncertoch na Slovensku a dvoch v Čechách sa predstavia šiestim tisícom fanúšikov. Spoločný dvojkoncert bude aj narodeninovým darčekom – Para si tento rok pripomína svoje 20-te výročie založenia a Bez ladu a skladu slávia okrúhlu 30-tku.

koncert
piatok 13. 11. 2015, 20.00

Skupina Bez ladu a skladu vznikla v roku 1985 ako projekt spolužiakov trenčianskeho gymnázia a ihneď po svojom objavení na koncertných pódiách sa stala senzáciou hudobnej scény. Svojím prejavom, ktorý nabúral dovtedy existujúce klišé československej hudobnej tvorby, koncertným nasadením a metaforickými textami dokázali veľmi citlivo a s nadhľadom popisovať náš život z iného uhla. Hudobní odborníci a návštevníci koncertov si ich zamilovali od prvého momentu. Prispel k tomu nemalou mierou aj vekový priemer skupiny. Spevák Michal Kaščák mal v dobe vzniku kapely len 13 rokov. Prvé vystúpenie na pražskom Rockfeste z nich spravilo alternatívnu skupinu č.1 vo vtedajšom Československu. Ich texty a hudobný prejav sa od prvého momentu stali terčom cenzorov, ktorí pre ideologickú nevhodnosť zakázali aj zhudobnený text zo šlabikára : Anča kráča, auto fičí !!! Z obavy o nevhodný nárast popularity a ovplyvňovanie ľudí im bolo znemožnené vystúpiť na koncerte v bratislavskom PKO spoločne s Pražským výběrom a zákazy potom postihli aj ich mnohé ďalšie plánované koncerty. Skupina ich má napriek tomu na svojom konte stovky, či už v bývalom Československu, ale aj vo Francúzsku a Poľsku. V roku 2009 ju americký denník The New York Times zaradil medzi „skupiny, ktoré prispeli k pádu železnej opony“ v štátoch bývalého komunistického režimu a jej členov nazval „hudobníkmi, ktorí vyčnievali spoza železnej opony“.
Hlavným poznávacím atribútom kapely sa stala ich originálna hudba, využívajúca rytmus a minimalistické (často i kakofonické) hudobné postupy spolu s invenčnými metaforickými textami. Skupina od prvých momentov zaujala aj svojou štýlovou vizážou (čierne obleky, biele košele, úzke čierne kravaty, biele ponožky a nepostrádateľné čierne okuliare). Na svojom konte majú tri štúdiové albumy (Xmetov, Horúce hlavy, Iba raz), niekoľko neoficiálnych záznamov zo živých vystúpení a jedno DVD (8505).

Skupina Para začala písať svoju históriu v roku 1995 v bratislavských garážach a trvalo pár rokov a pár vydaných demo nosičov, kým sa jej podarilo presadiť do širšieho, nielen bratislavského, povedomia. Za prelomový možno považovať rok 1998, kedy sa na poste speváka kapely objavil Lasky a kapela zároveň odohrala aj prvé koncerty mimo Bratislavu. Počas svojej dvadsaťročnej existencie si kapela vybudovala svojský a nezameniteľný hudobný štýl, ich pesničky sú na prvé počutie ľahko rozpoznateľné a sú označované za ,,silné, s civilnými textami a silnými refrénmi, ktoré sa ľahko pamätajú a na koncertoch s obľubou skandujú“. To v spojení s ich dravým nasadením z nich robí jednu z najobľúbenejších koncertných kapiel súčasnej slovenskej hudobnej scény. Pravidelne koncertujú na celom území Slovenska a nevyhýbajú sa ani malým klubom, kde sa im dostáva od fanúšikov najväčšej odozvy. Momentálne vystupujú v zložení Tomáš Šedivý – Lasky (spev), Matúš Vallo (basgitara), Juraj Marikovič – Medveď (gitara), Oliver Sadovský (perkusie, elektronika), Daniel Buzinkay (bicie). Súhra, zaujímavé využívanie nástrojového obsadenia a v neposlednom rade ich radosť z hry samotnej a z komunikácie s publikom – to sú ich hlavné zbrane. K obľúbeným fanúšikovským akciám patria aj ich spoločné vystúpenia s interpretmi ako sú Jana Kirchner, AMO, Lavagance, Hex, Puding pani Elvisovej, Billy Barman či Sendreiovci. Koncom minulého roka absolvovali desiatku vypredaných koncertov na turné po Slovensku so skupinou Le Payaco. Doteraz vydali celkovo šesť radových albumov (Veci začnú fungovať, 1234, Brutálna zostava, Para, Povstanie, Menšina) a dve koncertné DVD ( Live At Babylon, Menšina Live). Ich najúspešnejším albumom sa stal album Brutálna zostava s pesničkou Keď ťa stretnem. K ďalším hitom skupiny patria pesničky Otec, Abstinent, Postavím ti dom, Ako najlepšie viem, Doma dobre, Prezident či Kruhy do vody. Ich DVD Live At Babylon dosiahlo na platinovú priečku v predajnosti. Sú pravidelnými účastníkmi letných festivalov Pohoda, Grape, Žákovic Open a v rámci klubovej scény úspešne koncertujú na celom území Slovenska.

Koncert je vypredaný v predpredaji. Na mieste sa už lístky predávať nebudú.

Pozrite si videá:

https://www.youtube.com/watch?v=zTQXKoqM5nk

https://www.youtube.com/watch?v=lQvbg_qieK4

https://www.youtube.com/watch?v=HEcz0ebrtmI

bez_ladu_a_skladupara