Bielorusko: studená revolúcia?

 

Prebieha v Bielorusku revolúcia alebo sa to tam ešte stále rozpadá Sovietsky zväz? Akým spôsobom tam dnes funguje politická opozícia? Aký má program, vyhliadky a ciele? Kto sú jej lídri? Aké sú východiská zo súčasnej situácie? Existuje plán na Bielorusko bez Lukašenka? Predstava, že Putin a Rusko bude hospodársky podporovať krajinu aj naďalej na jej ceste smerom k slobode a demokracii je veľmi naivná – aké sú reálne alternatívy?

utorok 13. 10. 2020, 18.00 v kaviarni alebo online na youtu.be/HNuUw5A7a_Y, kde zostane aj v archíve na ďalšie pozretie
Diskusia Fedora Blaščáka s politológom Alexandrom Dulebom a online hosťom Vladom Kobetsom, riaditeľom International Strategic Action for Security, Varšava
vstupné: 3,00 € / študenti a seniori dobrovoľné, v predpredaji online na tootoot.fm alebo v hotovosti na mieste.

Odpor voči Lukašenkovi v Bielorusku po zmanipulovaných prezidentských voľbách v auguste 2020 prerástol do najväčších občianskych protestov od vzniku krajiny. Postup štátnych orgánov je brutálny, napriek tomu sa im odpor a odhodlanie demonštrantov nedarí zlomiť. Je to fascinujúce. Obrazy násilia na demonštrantoch v uliciach striedajú obrazy pokojných masových demonštrácií bez tribún. Protestuje sa sa už dva mesiace v menšom na sídliskách, na školách, aj vo veľkom na námestiach, najmä cez víkend. K odporu sa k mladým ľuďom rôznym spôsobom pridávajú aj robotníci a niektoré štátne podniky, osobitnú úlohu v občianskej mobilizácii zohrávajú ženy.

O situácii v Bielorusku sa budeme naživo rozprávať s expertom na Rusko a bývalé krajiny Sovietskeho zväzu Alexandrom Dulebom. K rozhovoru sa na diaľku online z Varšavy pridá bieloruský politológ Vlad Kobets.

Diskusiu môžete sledovať aj na diaľku cez Youtube kanál Novej synagógy v priamom on-line prenose alebo neskôr v archíve.