Stano Filko v Žiline #4: Viera, nádej a export

Po letnej prestávke pokračujeme s nedeľnými podvečermi venovanými životu a dielu slovenského avantgardného umelca Stana Filka (1937-2015), ktorého výstavu plánujeme na koniec roka 2016. Tentokrát to bude pohľad zo zahraničia s teoretikmi a kurátormi Emanuelom Layrom a Christianom Kobaldom.

prednáška, diskusia, večera
nedeľa 16. 10. 2016, 17.00, Nová synagóga

Emanuel Layr je galerista z Viedne, od roku 2011 zastupuje Stana Filka na medzinárodnom trhu s umením. Kým Filko žil, každoročne mu organizoval samostatnú výstavu v priestoroch vlastnej galérie. Pravidelne ho ukazuje na medzinárodných veľtrhoch s umením ako Art Basel či Frieze.

Christian Kobald je kurátor z Viedne, kde v rokoch 2010-2013 viedol progresívnu galériu COCO (Contemporary Concerns). Teraz pôsobí v Berlíne a prevádzkuje tam galériu Yvonne Lambert. Od roku 2011 zorganizoval viacero výstav s dielami Stana Filka (v Rakúsku, Dánsku aj Poľsku). Je editorom medzinárodného magazínu o súčasnom umení  Spike Art Quarterly a prednáša na akadémii umení vo Viedni (die Angewandte).

Moderovať bude Fedor Blaščák a súčasťou bude opäť inštalácia jedného Filkovho diela (iba na jeden večer). Diskusia bude v angličtine bez prekladu.

A my sa tradične postaráme o malé občerstvenie v našom obľúbenom formáte “diskusia + večera”, kde sedíme spolu za jedným stolom. Budeme vám preto vďační, ak nám dáte svoju účasť emailom na info@novasynagoga.sk, aby sme vedeli navariť akurát.

Vstup je voľný vďaka podpore Fondu pre umenie, ale na občerstvenie privítame dobrovoľný príspevok.
Tí, ktorí sa zúčastnia všetkých stretnutí počas roka 2016, získajú od Fedora Blaščáka jedno originálne dielo od Stana Filka. Poslednými bude medzinárodné sympózium a workshop Ako spraviť výstavu Stana Filka, keď už nežije 7. – 11. 12. 2016 , počas ktorého budeme inštalovať výstavu. Jej vernisáž bude v nedeľu 11. 12. 2016 o 17.00.

stano_filko_4a

 

rihanna red carpet prom dress