Kde je dnes demokracia v Česku a kde na Slovensku? Na akej úrovni sú tieto dve krajiny v 21. storočí? Obom sa ekonomicky darí, ale čo sa skrýva za obrovskými rozdielmi v školstve a zdravotníctve? Ako vnímajú svoju vlasť elity a ako ľudia v regiónoch? Čo by sa stalo, ak by sme sa pred 25 rokmi nerozdelili? A čo nás s Českom stále spája? Sme skutočne bratské národy, alebo za to môže iba história?
diskusia portálu čiernalabuť.sk
streda 7. 11. 2018, 18.00
vstup je voľný vďaka podpore Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis
Spoločná republika vznikla pred 100 rokmi. Odvtedy sa naše cesty niekoľkokrát spojili a rozdelili. Na otázky moderátora Braňa Dobšinského budú odpovedať hostia, ktorých osud a životnú dráhu významne poznačilo spájanie a rozdeľovanie Československa:
profesor Martin Jan Stránský, pôvodom Čech, ktorý sa narodil a vyrástol v USA, kam jeho rodina odišla do exilu po komunistickom prevrate v roku 1948, pretože jeho otec bol poslanec a starý otec predseda vlády 1. ČSR
novinár Martin M. Šimečka, pôvodom aj voľbou Čechoslovák, disident a dôležitý predstaviteľ Nežnej revolúcie, ktorý neskôr viedol mienkotvorné médiá na Slovensku aj v Česku
Michal Moravčík: Sbohem a nashledanou, 2008. Reakcia na viacnásobné spájanie a rozdeľovanie Československa. Vymedzené parkovacie miesto a stĺpiky s písmenami C – S boli pôvodne umiestnené pred brnenskou Vilou Tugendhat, kde sa v auguste 1992 definitívne rozhodlo o rozdelení štátu. Aktuálne inštalované pred vstupom do Novej synagógy ako súčasť Poslednej československej výstavy v Žiline.