Čierne na bielom s Jánom Markošom: O farebnom svete šachu a päťdesiatich odtieňoch kritického myslenia

 

Čierne na bielom je diskusný a prezentačný večer, v ktorom umelkyňa Pavlína Fichta Čierna predstavuje zaujímavých hostí z oblasti vedy, výskumu a umenia v spojení so širšími sociálnymi a spoločenskými otázkami. V marcovom pokračovaní uvedie spisovateľa, šachového veľmajstra a lektora Jána Markoša.

streda 3. 3. 2021, 18.00 – online diskusia na www.facebook.com/novasynagoga

Ak sa chcete pripojiť aktívne, prihláste sa Zoom meeting ID 92521181230Dobrovoľným vstupným nás môžete podporiť na tootoot.fm.

Dozviete sa, čo si tvorcovia v Dámskom gambite vymysleli, a v čom naopak seriál verne opisuje svet profesionálneho šachu. Tiež sa ponoríme do tajov kritického myslenia: budeme spoločne hľadať, ako sa brániť proti klamstvu, polopravdám či manipulácii. A napokon sa pokúsime zorientovať vo výbušnom prostredí hodnotových sporov. Ako sa rozprávať o interrupciách či eutanázii, aby nám takáto diskusia nevybuchla v rukách ako dynamit?

Ján Markoš (35) vyštudoval filozofiu a evanjelickú teológiu na Karlovej univerzite v Prahe. Je najsilnejším šachistom na Slovensku, bývalým juniorským majstrom Európy.  Jeho šachová kniha „Pod hladinou“ získala cenu Anglickej šachovej federácie „Kniha roka 2018“. V súčasnosti trénuje mladých šachistov z poltucta krajín. Venuje sa tiež písaniu. Pre vydavateľstvo Denníka N napísal manuál kritického myslenia „Sila rozumu v bláznivej dobe“(2019), ktorého sa za rok a pol predalo takmer 10-tisíc kusov, a knihu o ťažkých etických rozhodnutiach „Medzi dobrom a zlom“(2020). Spoluzaložil a štyri roky viedol Sokratov inštitút, doplnkové vzdelávanie pre nadaných vysokoškolákov, ktoré sídli na zaježovských lazoch. V súčasnosti sa v Akadémii kritického myslenia venuje vzdelávaniu firiem a organizácií v oblasti kritického myslenia a rozhodovania. V budúcnosti by Ján, podľa vlastných slov, rád napísal knihu rozprávok, mal vlastnú keramickú dielňu a konečne vysadil na záhrade ovocné stromy.