Čierne na bielom: Ako ďaleko má umenie od vedy?

 

Čierne na bielom je diskusný a prezentačný večer, v ktorom umelkyňa Pavlína Fichta Čierna predstavuje zaujímavých hostí z oblasti vedy, výskumu a umenia v spojení so širšími sociálnymi a spoločenskými otázkami. V júlovom pokračovaní uvedie dizajnérku a umelkyňu Silviu Jánoškovú, ktorá je aktuálne súčasťou prípravného tímu kandidatúry Mesta Žilina na Európske hlavné mesto kultúry 2026. 

diskusia Pavlíny Fichta Čiernej s dizajnérkou Silviou Jánoškovou


štvrtok 16. 7. 2020, 19:00 na terase / v kaviarni 
vstupné 3,00 € online na tootoot.fm alebo v hotovosti na mieste / študenti, seniori dobrovoľné

Môže dnes byť umenie bez vedy a veda bez umenia? V prvom pokoronovom vydaní vám predstavíme konzultantku a dizajnérku Silviu Jánoškovú. Diskusia nebude o kandidatúre na EHMK 2026, dozviete sa, načo je nám výskum v umení a dizajne, ako môžeme prekonať problémy diskusie medzi umením a vedou, ale napríklad i prečo je dôležité robiť občas chyby.

Silvia Jánošková je absolventkou Royal College of Art v Londýne, Design Academy v Eindhovene a Interfaculty ArtScience v Hágu. Vo svojej profesionálnej práci sa venuje dizajn výskumu a súvisiacim stratégiám. Pracuje ako konzultantka v oblasti dizajnu služieb, HCI, inkluzívneho dizajnu, healthtech, dizajn výskumu a realitného developmentu. Kurátorsky a produkčne sa venuje projektom, ktoré experimentujú v medzipriestoroch umenia, technológií a politiky. Aktuálne je projektovou a produkčnou manažérkou v rámci tímu kandidatúry mesta Žilina na EHMK 2026.