Radim Hanousek/saxofón a Martin Opršál/marimba (CZ)

 

Marimbista Martin Opršál a saxofonista Radim Hanousek spolupracujú štyri roky v brnenskom projekte Dust in the Groove. V duu svoje nástroje podrobujú hľadaniu nových zvukových možností so zámerom odhaliť poslucháčom ich krajné polohy. Podvečer plný slobodného, prirodzeného a komunikatívneho miešania súčasnej hudby, jazzu a voľnej improvizácie v originálnom celku. U nás tentokrát v „klubových“ priestoroch zimnej modlitebne (kaviarne).

improvizovaný jazz koncert
streda 15. novembra 2017, 18.00, zimná modlitebňa (kaviareň)
vstupné 4,00/2,00€ v predpredaji na tootoot.fm

Je najvyšší čas konečne potešiť milovníkov jazzu. Ale zabudnite na štandardy. Pamätáte si, keď hrali pred rokom v Zrakovej pyramíde v Súľove?

Radim Hanousek
Všestranný hudobník sa aktuálne venuje kvartetu NOCZ nórskeho trubkára Didrika Ingvaldsena (CD NOCZ & Iva Bittová, Hevhetia 2014 a Toys, Toys and Toys, Hevhetia 2013), vlastnému autorskému projektu Dust in the Groove, experimentálnemu taliansko-českému projektu Fabio Delvo quartet a súčasnej vážnej hudbe (s Petrom Grahamom, Luciou Vítkovou, Michalom Indrákom či s Dunami ensemble). Spolupracuje s divadlom Husa na provázku, s Filharmóniou Brno, podieľa se na rade jazzových (Cotatcha Orchestra, MulliGang) i nejazzových projektoch (hudba pre audioknihy Albatros, divadlo Feste, divadlo D’EPOG). V roku 2011 vystúpil na TEDx Praha s Mariánom Friedlom s hudobno-tanečným improvizačným projektom Mokré ruce, v roku 2013 vystúpil na medzinárodnom Moving Sound festivale v New Yorku. V tomto roku ako organizátor pripravuje už tretí ročník festivalu improvizovanej a experimentálnej súčasnej hudby – Festival ošklivé hudby.
http://radimhanousek.cz/

Martin Opršál
Stredobodom jeho záujmu je marimba naprieč celou škálou hudobných žánrov. Vystupuje ako sólista (album Reverberations, Bárny1999) a tiež ako člen niekoľkých komorných zoskupení. S Martinom Kleiblom sa venuje súčasnej hudbe pre bicie nástroje v ansámbli OK Percussion Duo (album LET, Dalibor Štrunc 2012). Pedagogicky pôsobí na JAMU v Brne, kde so svojimi kolegami a študentami (Slezák, Wróblewski, Micenko, Přibil) tvorí formáciu SWOMP zaoberajúcu sa vlastnou tvorbou na pomedzí jazzu a minimal music. V Dust in the Groove experimentuje s prepájaním rôznorodých hudobných postupov. Spolupracuje tiež s pražským orchestrom BERG a brnenským Ensemble Opera Diversa.

S lístkom na koncert máte ako bonus voľný vstup na post-internetovú operu českého divadla Handa Gote Eleusis, ktorá bude v rovnaký deň o 20.00 na Stanici Žilina-Záriečie.