Kunstbus Žilina – Zlín, sobota 29. 11. 2014

Organizujeme sobotný autobusový výlet do mesta animovaného filmu, obuvníckeho priemyslu a sociálneho inžinierstva. Ale najmä výlet za baťovskou architektúrou, ktorá sa postupne dočkala obnovy a dnes poskytuje priestor aj pre výstavy súčasného umenia. Lístky na kunstbus sú tentokrát zdarma, vďaka EÚ, aj preto sa minuli závratnou rýchlosťou, autobus je plný.

Náš kunstbus vyrazí v sobotu 29. 11. 2014 o 8.30 od synagógy a zamieri naprieč valašskou krajinou do Zlína, mesta, v ktorom je Baťova stopa dodnes zreteľná, ale kde sa deje aj množstvo nových vecí.

Po ceste zastavíme aj v malebnom mestečku Bystřice pod Hostýnem a navštívime výrobcu nábytku z ručne ohýbaného dreva – firmu TON. Tá je pokračovateľom svetoznámej rodinnej firmy Thonet, ktorá od 19. storočia v Bystřici a ďalších továrňach vyrábala svoje stoličky – tonetky. Vďaka spolupráci so svetovými dizajnérmi sa podarilo TONu v posledných rokoch opäť dostať medzi svetové značky.

Následne sa budeme už naplno venovať zlínskym formálnym aj neformálnym inštitúciám súčasného umenia. Spolu s autorom a kurátormi s pozrieme čerstvo otvorenú výstavu Juraja Gábora a ďalšie aktuálne výstavy (Tomáš Ruller, architektonické štúdio Ellement, Jiří Kuběna&Víťezslav Nezval, Zdeněk Hybler) v Krajskej galérii výtvarného umenia v Zlíne, s ktorou celý výlet organizujeme. Pripravená je architektonicko-urbanistická prechádzka medzivojnovou zlínskou architektúrou, známou starostlivým plánovaním a rafinovanou formou sociálneho inžinierstva. Postupne sa časť z industriálnych stavieb darí zachrániť a zrekonštruovať a zlínska galéria sa nedávno presťahovala do jedného z obnovených objektov.

Dobrou správou je, že na tomto výlete nemusíte platiť cestovné vďaka podpore v rámci projektu „Tandem Žilina – Zlín pre oživenie kultúrneho dedičstva architektúry 20. storočia a podporu súčasného umenia“, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Zlou, že všetky miesta sa vypredali v priebehu dvoch dní od zverejnenia. Ak by sa niekto odhlásil budeme vyberať z poradia náhradníkov, ktorí napísali na rezervacie@stanica.sk.

vlacik

 

 

 

thumbnail-380253-img-7742-z

loga_program_erdf_cb