Získali sme veľký grant EHP na reštaurovanie!

To, o čom sme hovorili ako nádeji už od začiatku rekonštrukcie, sa po troch rokoch naozaj stalo. Na jar 2014 bola zverejnená výzva, do ktorej sme prihlásili náš projekt a v septembri sme dostali prvú správu, že budeme medzi pár podporenými. Zmluvu s Úradom vlády sme slávnostne podpísali 4. novembra 2014 v Sobášnom paláci v Bytči za účasti nórskej veľvyslankyne a nebojíme sa hovoriť o “zázraku” – vďaka vyše 300-tisícovej dotácii z Grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (Nórsko, Island, Lichtenštajnsko) a štátneho rozpočtu SR budeme môcť celý budúci rok reštaurovať a priblížime sa dokončeniu rekonštrukciu na dohľad.

V takzvaných nórskych fondoch sme sa ocitli medzi takzvanými preddefinovanými projektami ešte v roku 2011, hneď na začiatku našej iniciatívy. Štrukturálne fondy EÚ nepripadali do úvahy, ako mimovládna organizácia sme neboli oprávneným žiadateľom, nádeje sme teda vkladali len do “Nórov”. Celý proces sa ale zastavil (možno aj výmenou vlády) a čakali sme skoro tri roky na oficiálne zverejnenie výzvy. Nečakali sme so založenými rukami, ale pustili sa do projektu rekonštrukcie aj bez financovania. Oslovili sme sponzorov, ministerstvo kultúry, vyhlásili verejnú zbierku, získali sme tri menšie európske granty. Po kúskoch sme odkrajovali z miliónovej rekonštrukcie a do polovice tohto roku sa podarila polovica. Výhodou pomalého postupu bolo aj to, že sme mali dosť času rozmýšľať nad architektúrou, robiť detailné výskumy, testovať budúcu funkciu a aktivity.

S určitosťou vieme, že projekt, ktorý sme na jar 2014 poslali do súťaže o grant EHP, bol vďaka tomu oveľa lepší a overenejší než ten, s ktorým sme v roku 2011 a 2012 začínali. Boli sme skromní a žiadali čo najmenej vo viere, že snáď sa zmestíme do úzkeho “výberu” – podarilo sa. Získali sme 328.743,- €, z ktorých väčšina pôjde na stavbu a konkrétne na reštaurovanie všetkých omietok a povrchov – vonkajšiu fasádu, kamenný obklad a všetky steny, stropy a pôvodné podlahy v interiéri. V roku 2016 bola táto suma navýšená do výšky 581 937,- € a vďaka tomu sa podarí dokončiť aj obnovu vonkajších a vnútorných podláh, schodíšť, striech a dverí.

Ďalších vyše 50-tisíc sur musíme priložiť ako spolufinancovanie. Oslovili sme ďalších súkromných sponzorov. Na spolufinancovanie tejto veľkej investície prispeli žilisnké firmy Počítače a Programovanie, automobilka Kia Motors Slovakia a nadácia ERSTE Stiftung. Táto finančná pomoc nás priblížila do finále rekonštrukcie, čo nebude jednoduché a opäť budeme musieť všetci zabrať v zbierke. Pre dokončenie celého projektu sa uchádzame aj o vaše 2 percentá.

Približne 200-tisíc eur zostáva v nedohľadne na elektroinštalácie, vykurovanie, strechy a ďalšie stavebné práce, aby sa kunsthalle mohla otvoriť v plnej kráse. Ale to sa už podarí, dôležité teraz je, že vďaka podpore grantu od Nórska, Islandu, Lichtenštajnska a štátneho rozpočtu SR môžeme pokročiť o veľký kus dopredu. Ak prežijeme verejné obstarávanie a ďalšiu s grantom spojenú byrokraciu, už o rok uvidíte synagógu v novom šate pôvodných farieb a omietok. Ďakujeme všetkým za túto šancu a podporu aj všetkým, ktorí ste nám držali palce a podporovali nás, kým sme sa dostali až sem! Ideme do finále a poďte do toho ďalej s nami.

DSC_0059

 

nahlad