Prestížna cena Princess Margriet Award pre Dana a Liu Perjovschi

Možno si spomínate, keď sme v roku 2004 ešte v nevykúrenej Stanici Žilina-Záriečie rozložili jeden z najzaujímavejších, tak torchu bizarný, ale erudovaný archív súčasného umenia Lii Perjovschi s jej osobnou účasťou.

Lia a jej manžel Dan okrem tvorby archívu, množstva výstav po celom svete stihli ešte založiť nezávislé kultúrne centrum (obsahuje archív súčasného umenia, galériu/štúdio, knižnicu, múzeum vedomostí a zároveň v ňom neustále prebiehajú diskusie a workshopy).
Toto centrum postavili na vlastnom pozemku a otvorili v Liinom rodnom meste Sibiu v Rumunsku na svoje náklady. Sami ho financujú a pritom nie sú závislí od žiadnych grantov. Centrum je už teraz “nesmrteľné” – v testamente odkázali celý objekt mestu Sibiu s podmienkou, že ďalej bude slúžiť verejnosti, aj po ich smrti.

Lia je našim poradcom a zároveň aj konštruktívnym kritikom pri tvorbe programu Novej synagógy/ kunsthalle v Žiline. Veríme, že po otvorení kunsthalle predstavíme na Slovensku aj tvorbu Dana Perjovschi. Teraz im gratulujeme k prestížnej cene Princess Margriet Award od European Cultural Foundation (ECF) v Holandsku. Cenu k 50. výročiu založenia ECF získalo v r. 2004 aj občianske združenie Truc sphérique za založenie a otvorenie kultúrneho centra Stanica. S Liou a Danom nás však nespájajú ceny od ECF, ale záujem o súčasné umenie.

Posledná prednáška Lii Perjovschi na Stanici a viac info tu.

lia1