Marold Langer-Philippsen, Marek Piaček: PARADISELOST V – REBELLION priestorová skladba streda 7. 11. 2012, 18.00

Že je rozhlas iba pre uši? Paradiselost je projekt vychádzajúci z barokovej predlohy Johna Miltona, ktorý pre rakúsky rozhlas ORF pripravuje nemecký režisér Marold Langer-Philippsen.

Projekt má viac častí: každá sa odohráva v inej krajine, s inými hudobníkmi a s iným uchopením témy. Žilinská (slovenská) časť sa odohrala v Novej synagóge, spolupracoval na nej Marek Piaček, hudobníci zo súboru Musica Falsa et Ficta, speváckeho zboru Omnia, folklórneho súboru Považan a študenti Žilinskej univerzity. Okrem nahrávania bola koncipovaná aj ako otvorená udalosť.

PARADISELOST je priestorová skladba, v ktorej diváci voľne korzujú priestorom, skúmajú, ale tiež dotvárajú jeho akustiku a občas pri tom natrafia na rovnako „potulujúcich” sa hudobníkov, dirigovaných pomocou lasera. Zvuk je tak presne šitý na mieru priestoru a priestor zvukom nanovo rozhýbaný. Nahrávku si budete môcť vypočuť na rozhlasovej stanice Ö1/ORF v nedeľu 25. 11. 2012 o 23:00.

„O ľudskej neposlušnosti a strate raja vzápätí.“ Tak zhrnul John Milton druhé upravené vydanie svojho majstrovského diela „Stratený raj“ z roku 1647, ktoré sa taktiež v vzápätí dostalo na čiernu listinu zakázanej literatúry.

PARADISELOST I – XII je na stope dnešných stratených a strácaných rajov, a to prostredníctvom dvanástich rádiových vysielaní v priebehu rokov 2012/2013 na ORF/Kunstradio. Tak ako slepý autor – len na inej úrovni zmyslov – hudobníci, skladatelia a umelci zapojení do tejto umeleckej série skúsia ušiam priniesť priestory, idey, sny, imagináciu a priania poháňané jedným, alebo viacerými rajmi; prípadne ich stratou.

Každé z dvanástich vysielaní je venované jednej z Miltonových kníh. Názvy častí odkazujú k priestorom a lokáciám, kde sú zasadené Miltonove texty/knihy. Každé nahrávanie má svoju titulnú fotografiu, ktorá je východiskovým bodom špeciálneho uchopenia témy. Jednotlivé nahrávky tejto rádiovej opery sú produkované ako séria, ale zároveň obstoja ako samostatné kusy.

Dobrovoľné vstupné 3,00 € poputuje do verejnej zbierky na rekonštrukciu Novej synagógy.

Dirigent – Marek Piaček
Réžia – Marold Langer-Philippsen
Účinkujú členovia súborov Musica falsa et ficta, FS Považan, OMNIA, študenti a hostia

Spoluorganizátori:
ORF / Kunstradio
Fakulta humanitných vied ŽU v Žiline, Katedra mediamatiky a kultúrneho dedičstva, Katedra hudby a Elektrotechnická fakulta ŽU v Žiline, Katedra telekomunikácií a multimédí, s podporou grantu MŠSR, VEGA 1/0096/09, Zvuk ako problém hudobnej estetiky (KHU FHV ŽU).

http://paradiselost.us
http://kunstradio.at/PROJECTS/CURATED_BY/PARADIES/index.html

paradiselost_v_novej_synagoge

Revolution Slider Error: Slider with alias not found.
Maybe you mean: 'test alias' or 'behrensovevykresy' or 'stavby-Petra-Behrensa' or 'pokus' or 'Ilona' or 'aukcia'