Hneď na úvod a napriek titulke – ďakujeme!

Lebo to, čo sa udialo včera (viac než 200 darcov-darov za jediný deň), ale aj za celý posledný mesiac (spolu viac než 400 cez www.kunsthalle.sk a ďalšie cez Paypal, cez účet a priamo na mieste počas pootvorení), je neskutočne motivujúce.

Nevieme stále, či ste nám vyhrali aj 5-tisíc od Nadácie TA3, vyhlásenie výsledkov súťaže vraj bude až budúci týždeň. Nezmestia sa však do prvého milióna korún, pretože ten ste zaokrúhlili a prekonali vy sami. Napriek našim výzvam, že aj euro stačí, ste totiž mnohokrát darovali oveľa viac (a niektorí aj stokrát viac). Za to ďakujeme najviac!

Čo sme sa naučili? Nie sme machri vo fundraisingu a musíme sa veľa učiť. Skôr intuitívne, z nadšenia a hlava-nehlava bojujeme o každé euro na tento obrovský projekt, ktorý by nám prerastal cez hlavu aj bez toho, že naň ešte musíme zohnať peniaze. Či to však meniť, je otázne, neplánujeme sa zháňaním peňazí živiť.

Naučili sme sa, že máte radi deadliny (nielen teraz) a treba veriť a držať sa do posledného dňa, lebo práve vtedy sa zjavíte a zabojujete s nami. Ešte predvčerom by sme sa tešili aj z druhého či tretieho miesta a včera sme nestíhali počítať a veríme, že víťazstvo bude naše. Dojala vás Hanka Hudcovičová, ktorá dala celú výplatu alebo skôr pritlačil termín a šanca súťaž Nadácie TA3 vyhrať?

Každý “matching” motivuje. Keď stačí zahlasovať alebo poslať jedno euro, zrazu nás je všetkých viac. Každý potenciálny sponzor však vidí marketingové účinky a tak už nič nebude ako predtým. Vzťah mecéna k podporovanému projektu či organizácii sa mení na častokrát šialené naháňanie hlasov, bodov, lajkov alebo darov. Je to dobré, vťahuje sa verejnosť a testuje komunita, zároveň však trpia menšie a menej “marketingové” projekty. Radšej nechceme ani vedieť, komu s ťažkým životným údelom sme vašimi “hlasmi” zobrali prostriedky, ktoré tiež potrebuje.

Či chceme, či nechceme, slovo TA3 sa objavilo v našich postoch na Facebooku niekoľkokrát denne. A minulý rok to bolo hlasovanie SPPoločne o peniaze na nákup kontajnerov na S3, tretiu budovu Stanice Žilina-Záriečie, tento rok sa s podobnými iniciatívami asi rozsype vrece. Je to dobré alebo už za hranicou? Nevieme, a keďže je to často jediná cesta, ako získať podporu, ideme do toho. Už onedlho (vlastne to už beží, len u nás ticho) vás budeme otravovať znovu – Nadácia VÚB nám dá 10-tisíc euro, ak vyzbierame spolu rovnakú sumu. Tešíte sa?

Teraz si s touto témou musíme aspoň na týždeň-dva dať pauzu. Chceme dokončiť šieste pootvorenie v rámci Pódia architekta Jakuba Kopca (v sobotu 15. 6.), kedy bude synagóga patriť deťom. Chceme posunúť niečo na stavbe, aby sme peniaze nielen zbierali, ale aj míňali a mohli vám ukázať pokrok. Chceme písať a baviť sa chvíľu o niečom inom ako o zháňaní peňazí. Lebo tento projekt peniaze len potrebuje, nie je o nich. Pokiaľ nevznikne miesto, kam budete radi chodiť a ktoré bude Miestom, zostane z neho len ďalšia prádzna zčasti zrekonštruovaná pamiatka a minutá príležitosť.

Namiesto oslavy (ale výsledok ešte nevieme) teda takéto úvahy… ale jasné, že sa moc tešíme a veríme, že sme “to dali”! Vďaka vám.

Marek Adamov v mene (asi) všetkých kolegov