Slovensko Advent 2017: Folklórny súbor Urpín

 

Prvýkrát to bolo na stavenisku pred tromi rokmi, teraz v zreštaurovanej architektúre Petra Behrensa. Spojenie to bude netradičné – modernistická stavba + centrum súčasného umenia + folklórny súbor. A bude to prominentný folklórny súbor Urpín z Banskej Bystrice, ktorý minulý rok vyhral talent show RTVS Zem spieva.

koncert a priamy prenos relácie RTVS
štvrtok 14. 12. 2017, 19.30
vstupné 5,00 € – predpredaj osobne v zimnej modlitebni (kaviarni) každý deň 16.00-22.00 alebo online na ticketportal.sk/SLOVENSKO_2017_ADVENT
výťažok zo vstupného ide ako podpora vybranej neziskovej organizácii

Slovensko Advent je každoročný projekt RTVS, ktorý spája umenie a kultúru s ušľachtilým charitatívnym rozmerom. Od 4. do 22. decembra 217 vám od pondelka do piatku prinesie RTVS naživo 15 adventných koncertov z 15 miest Slovenska. V jedinečných historických priestoroch sa predstavia slovenskí hudobníci a hudobné zoskupenia spolu s desiatkami zaujímavých osobností zo sveta kultúry, športu a vzdelávania. A jeden z týchto večerov budeme po troch rokoch hostiť v Novej synagóge.
Folklórny súbor Urpín patrí k špičkovým umeleckým telesám a reprezentuje slovenský folklór na mnohých podujatiach doma i v zahraničí. Za 60 rokov svojej činnosti tanečne a hudobne spracoval folklór mnohých oblastí Slovenska. Hlavným zameraním programovej skladby súboru sú oblasti Horehronia a Podpoľania, avšak program je doplnený aj o tance z iných oblastí. Počas svojho pôsobenia uskutočnil cez 2000 vystúpení, navštívil 24 krajín Európy, Ameriky, Afriky a Ázie. Združuje 50 prevažne mladých ľudí, ktorých spája láska k folklórnemu dedičstvu našich predkov.
Za súčasné umenie budú Urpínu v diskusii s moderátorom Martinom Staňom kontrovať vizuálni umelci Lucia Gašparovičová a Juraj Gábor a tanečník a choreograf Jaro Viňarský, s ktorými spolupracujeme na Stanici aj v Synagóge.