Tomáš Rafa: Sečovské bienále umenia

Tomáš Rafa (Žilina, 1979) sa svojou tvorbou pohybuje na hrane medzi dokumentom a aktivizmom. Natáča a fotí pochody a zhromaždenia nacionalistov a extrémistov v rôznych mestách Európy. Venuje sa otvoreným prejavom neznášanlivosti a xenofóbie, no paralelne navštevuje aj chudobné oblasti rómskych osád a pracuje s miestnymi obyvateľmi. Je autorom projektu Výběrové řízení na česko-romskou vlajku, ktorý spustil búrlivé reakcie a vlnu mediálnych ohlasov v Českej republike. Na Majdane v Kyjeve nafotil strhujúce zábery a nebál sa natáčať aj priamo na miestach postihnutých konfliktom na východnej Ukrajine. V roku 2011 získal za svoju tvorbu Cenu Oskára Čepana.

Vernisáž vo štvrtok 20. 8. 2015 o 18.00, výstava potrvá do ± 18. 9. 2015.

Výstava Tomáša Rafu v Plusmínusnula súvisí s jeho väčšou výstavou v Považskej galérii umenia v Žiline s názvom Nový nacionalizmus v srdci Európy. Chceli sme však, aby naša výstava bola trochu iná. Mali sme tú výhodu, že v PGU otvárali jeho výstavu už 6. augusta, čiže dva týždne pred nami. Bol krátky čas sa pripraviť a trochu improvizovať.

V PGU sme si pozreli všetky Rafove videá a fotografie. Videli sme pochody neonacistov a kotlebovcov, staršie aj celkom nové spred pár mesiacov. Videli sme aj desivé zábery z Ukrajiny. Z veľkej časti jeho videí ide strach, hoci sa jedná o jedinečný dokumentaristický aj umelecký materiál. Našim pôvodným plánom bolo vystaviť ešte niekoľko videí. Nakoniec sme sa však rozhodli, že to neurobíme. V kontraste k výstave v PGU sme chceli niečo optimistickejšie. Výborný zdroj sme našli v poslednej Rafovej akcii. Týždeň po otvorení výstavy v PGU a týždeň pred našou výstavou viedol maliarsky workshop s ďeťmi v rómskej osade Sečovce na východnom Slovensku. Priamo na mieste vzniklo obrovské maliarske plátno s množstvom spontánnych malieb miestnych detí, mladších aj starších, v rôznych maliarskych štýloch a prevedeniach. Maliarske plátno sa do našej galérie nezmestí ani náhodou, ale to je pre nás tá správna výzva. Keď čítate tento text, zrejme už viete, ako to dopadlo. A my práve teraz ideme inštalovať.

Txt: Katarína Gatialová

www.your-art.sk
www.pgu.sk

Sériu maliarskych workshopov zorganizovalo Združenie Art Aktivista. Realizované s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky – Program Kultúra národnostnýh menšín 2015.

rafik