Vrba Wetzler Memorial s koncertom arménskych piesní Karin Sarkisjan

 

Hostíme aj záver augustového pešieho pochodu z Auschwitzu do Žiliny po stopách slávneho úteku Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera.

sobota 10. 8. 2019
18.00 stretnutie a reflexia s účastníkmi VWM
20.00 koncert arménskych ľudových piesní Karin Sarkisjan
vstupné dobrovoľné

V auguste bude záverečné stretnutie účastníkov a organizátorov pochodu Vrba Wetzler Memorial s verejnosťou v Novej synagóge spojené s koncertom Karin Sarkisjan. Rodáčka z Jerevanu, speváčka, klaviristka a skladateľka, ktorá je na Slovensku a v Čechách známa predovšetkým svojou vášňou pre zbieranie a aranžovanie ľudových piesní sa predstaví so sólovým hudobným programom s ťažiskom na piesňach z Arménska, v ktorom vyrastala. Karin predstavuje unikát na slovenskej hudobnej scéne svojou brilantnou kombináciou klavírnej hry a jedinečného vokálneho prejavu. Okrem toho sa s obľubou venuje aranžovaniu ľudových piesní pre rôzne nástrojové obsadenia, ako aj zborových skladieb (o.i. Ave Maria, ktorú v premiére uviedol Slovenský filharmonický zbor). Je vyhľadávanou umelkyňou pre iné hudobné zoskupenia a hosťovala na koncertoch skupín Balkanansambel, Bashavel, Preßburger Klezmer Band, Shum Davar, Pacora trio a Kaschauer Klezmer Band. Venuje sa taktiež aj scénickej hudbe (spolupráca so Slovenským národným divadlom, s Martinským komorným divadlom a iné). Predstavila sa na pódiách veľkých klezmerových festivalov v Ľvove a Petrohrade, kde jej interpretáciu jidiš piesní vysoko ocenili aj také legendy ako Lorin Sklamberg a Michael Alpert.

Vrba Wetzler Memorial je spoločné dielo širokej komunity aktívnych občanov inšpirované víziou Fedora Gála. Pochod ľudí, ktorí myslia, cítia a nechcú byť len pasívnymi svedkami. Stotridsať kilometrov pešo po stopách Vrbu a Wetzlera, týždeň fyzického nasadenia, spoločných diskusií aj osamelých meditácií, končí v Žiline slávnostným záverom v Novej synagóge. Ich útek z tábora Auschwitz-Birkenau a správa, ktorú následne spísali v Žiline, má v dejinách zásadný význam. Pochod ako živý memoriál venovaný dvom hrdinom, ktorí riskovali životy, aby sa pokúsili zachrániť tisíce Židov pred istou smrťou, sa opäť koná dvakrát – v júli aj v auguste.

www.vrbawetzler.eu