Žilinský literárny festival 2019

 

Štyri intenzívne dni s literatúrou, knihami a umením v Žiline organizuje OZ ŽLF v spolupráci s kníhkupectvom Artforum, Nadáciou Polis, Novou synagógou a Českým centrom s podporou z verejných zdrojov od Fondu na podporu umenia a Mesta Žilina.

štvrtok – nedeľa 19. – 22. 9. 2019
www.zlf.sk

Festival otvorí vo štvrtok rakúsky reportér Martin Pollack v diskusii s Martinom Šulíkom, režisérom filmu Tlmočník podľa jeho knihy Smrť v bunkri, a Michalom Dittem, autorom dramatizácie Amerického cisára, divadla, ktoré uvedieme v rovnaký večer.

Hlavný program čítačiek, stretnutí, diskusií a ďalších akcií bude v piatok a sobotu a medzi hosťami budú napríklad autori, autorky, novinári, blogeri i prekladatelia a prekladateľky – Andrej Bán, Peter Bárdy, Marta Součková, Vanda Rozenbergová, Milo Janáč, Ondrej Sokol, Michal Belej, Samo Marec, Michal Hvorecký, Vladislav Gális, Andrea Černáková, Sofia Tužinská a ďalší. V piatok večer sa o zábavu postará Tomáš Straka a účinkujúci v Slam Poetry.

V sobotu bude na festivale Malý veľký knižný trh – jarmok, kde stretnete vydavateľov a ich novinky, antikvárnikov a kúsky, ktoré by ste ťažko hľadali, ale môžete prísť aj so svojimi knihami, ktoré ste už prečítali.

Veľká debata bude o detskom čítaní – Ľudmila Hrdináková (Prečítané leto), Viktória Marcinová (Čítajme si spolu), Alžbeta Uríková (Malý pampúch). V rámci detského programu a workshopov prídu Braňo Jobus, ilustrátor Piotr Socha, Soňa Balážová, David Marcin aj autor Prašiny Vojtěch Matocha.

V sobotu poobede si pre vás pripravili poetickú performance Vlado Šimek, Ivona Pekárková a Vlado Janček a osobne spoznáte víťazov ceny Anasoft Litera. Sobotný večer bude patriť akustickým Modrým horám a FIFA turnaju, ktorý si naživo zahrajú a okomentujú Samo Marec, Rado Ondřejíček, Bene a Roland Kánik, moderovať bude Vlado Janček.

V spolupráci s Českým centrom v Bratislave uvedieme v Synagóge v rámci festivalu tri panelové výstavy – 100 rokov českého komiksu, 12 svetov (ilustrátori súčasnej českej knihy pre deti) a Sametová nežná.

V nedeľu na záver festivalu sa vyberieme na výlet historickým autobusom po technických pamiatkách Žiliny s historikom Peťom Šimkom z Považského múzea a Robom Robenekom a Michaelou Jakubíkovou z Čiernych dier.

Paralelné akcie sa konajú aj v Nadácii Polis. Celý program ŽLF nájdete na www.zlf.sk. Vstupné je dobrovoľné (okrem divadla, koncertu, workshopov a autobusového výletu).