Prečo sme chceli vyzbierať do konca roka 50-tisíc eur a (ne)vyzbierali

Na www.kunsthalle.sk svieti vpravo okrúhla cieľová suma 50.000 €. Prečo?

Odpoveď je jednoduchá – dvakrát sme vynásobili grant získaný v tomto roku od Ministerstva kultúry SR – v naivnej viere, že ľudia ho dvojnásobne prekonajú.

Neprekonali, do konca roka chýbajú už len dni a prekročili sme-ste (len?) 13.000 €. Hoci sa päťdesiatka už nestihne, každý deň pribudne do zbierky pár eur, niekedy aj niekoľko sto. Viacerí začali prispievať pravidelným mesačným príkazom, ďalší sa ešte len pridajú. Možno čakajú na príležitosť, možno na trinástu výplatu z práce, možno im len chýba čas sadnúť k počítaču. Vedia však o tom a vedia, že niečo sa deje a nie sú to len prázdne reči. Prvých tristo a viac ľudí je na zozname “nesmrteľných” a určite nás bude viac. Inak to nemôže byť, hoci cieľ tohto roku vyzerá nedosiahnuteľný.

Napriek tomu, že z cieľa vyzerá realisticky len tretina, sme s výsledkami spokojní. Možno sme totiž už cieľovú sumu aj vyzbierali – keď pripočítame 5-tisícovú výhru v súťaži nemeckého časopisu Bauweltpodporu z lístkov z futbaluod MŠK Žilina a niekoľko prísľubov sponzorskej pomoci od firiem v podobe materiálu a prác – CemixRheinzink,KontraktingPromaBaumitCofely, … – cieľovú sumu aj prekračujeme. Spolu s prácami a službami, napríklad uskladnením odpadu od T+T alebo búranie od JH Realstav, ktoré sa už podarili zrealizovať, sme na tom ešte lepšie. Napísali sme aj dva menšie granty na európske fondy, ktoré by mohli vyjsť v nasledujúcom roku.

Znovu a znovu dostávame od vás otázku, prečo nás nepodporujú židia, keď je to ich budova. Naša odpoveď – otázka znie: Prečo by mali? Z pôvodne 3-tisícovej žilinskej židovskej komunity, ktorá by pri demografickom vývoji dnes dosiahla 15-20-tisíc ľudí, skončila väčšina v koncentračnom tábore. Aj tí, čo prežili fašizmus, nenašli priazeň ani pokoj (od komunistov), nevrátili im ani obchody, ani fabriky ani domy, v ktorých pred vojnou bývali a väčšina sa rozhodla emigrovať. Dnes má Židovská náboženská obec v Žiline 50 členov a väčšinu tvoria starší ľudia. Odkiaľ by mali zobrať peniaze na projekt, ktorý už podporili tým, že zadarmo venovali budovu nevyčísliteľnej hodnoty v centre mesta? Prečo by mali podporovať projekt, ktorý okrem záchrany architektonickej pamiatky židovskej kultúry cieli na vytvorenie priestoru pre prezentáciu súčasného umenia a kultúry a nie zachovanie židovstva. Napriek tomu ho podporujú, ako vedia – kontaktami, skúsenosťami, aj do samotnej zbierky. Vymenili odkvapy, opravili strechu, pravidelne sa s predsedom Pavlom Franklom stretávame a konzultujeme naše zámery. V ich malej synagóge na Dlabačovej ulici sa uskutočnili už dva koncerty na podporu nášho projektu. Je to málo? Na malú komunitu, akou ŽNO je, práve naopak – idú príkladom.

Nič však nie je nemožné – stačí, ak odteraz do 31. 12. 2012 prispeje niekoľko stoviek ľudí po desať eur a niekoľko desiatok priloží trošku viac a nájdu sa aj jedinci, ktorí si môžu dovoliť ešte viac. Hlavne, aby sme verili, že to spolu dokážeme a stane sa to. Sme radi, že ste v tomto celom dobrodružstve s nami a či to bude do konca sveta alebo po ňom. Darovacia stránka www.kunsthalle.sk bude fungovať. Ďakujeme!

 

nesmrtelnost_kunsthalle