Videoblog: Fedor Blaščák #1

Štvrtý diel videoblogov z dielne Petra Piknu je s Fedorom Blaščákom, filozofom, kurátorom a v prípade Novej synagógy aj fundraiserom.

Ďalší z iniciátorov projektu kunsthalle rozpráva o tom, ako padli naše ilúzie o veľkých sponzoroch. Prečo to na Slovensku nefunguje? Prečo štruktúra slovenskej ekonomiky projektu podobných rozmerov nepraje? Alebo je to ďalšia z úloh, ktorá je na nás a musíme nájsť cestu, ako nielen zrealizovať rekonštrukciu Behrensovej pamiatky a otvoriť ju pre súčasné umenie, ale v rovnakom zmeniť aj prostredie, v ktorom sa kultúra bude môcť rozvíjať?

 

Fedor Blaščák je absolvent filozofie na FiF UK, kritik a nezávislý kurátor, editor publikácie Transit 68/89 (Metropol Verlag, Berlín), dlhodobý spolupracovník vydavateľstva Trend Holding. Na Stanici Žilina-Záriečie sme spoločne v roku 2008 založili iniciatívu Memory Kontrol, v rámci ktorej si historicky, kriticky i umelecky plníme svoje záväzky voči slobode – pozrite si www.memorykontrol.org. Viac sa o ňom dozviete aj z nedávneho obsiahleho rozhovoru v denníku SME – Fedor Blaščák: Normalizácia ešte neskončila.

Podporiť naše snaženie môžete na www.kunsthalle.sk. Ďakujeme.

fedor_blascak