Kiosk – 2

 

Dvanásty ročník festivalu nového slovenského divadla a tanca bude mať staronovú a radikálnejšiu podobu. Dostal názov mínus dva a vracia sa do roku 2008 – prvého ročníka, ktorý sa ako jediný uskutočnil ešte bez sály S2, ktorá v máji zhorela na Stanici Žilina-Záriečie.

festival nového slovenského divadla a tanca
štvrtok – nedeľa 25. – 28. 7. 2019
Stanica Žilina-Záriečie, Nová synagóga, Bábkové divadlo Žilina, Mestské divadlo Žilina, … program a vstupenky na www.kioskfestival.sk

Tohtoročným leitmotívom festivalu Kiosk bude Vyhorenie, nielen ako reakcia na zhorenú sálu, ale aj súčasný mentálny trend naprieč generáciami. Tému budeme skúmať najmä z jej umeleckého „potenciálu“. Môže byť arteterapia účinná, keď umelci zahoria ako prví? Prečo sú tak populárne ezoterické a terapeutické formy umenia a prečo sa ich prevádzkovatelia menia ako na páse?

Nie všetko bude o podvedomí a psychických následkoch našej superrýchlej a autonómnej doby. Program strieda pokojné, zasnívané, liečivé formy pobytu v hľadisku s terabajtami nabitými performanciami, ktoré to, čo nás presahuje, nachádzajú v rýchlosti. Oddych sa bude prekrývať s bláznivosťou, psyché s telom, oheň s vodou.

V hlavnom programe čaká divákov trinásť predstavení na pomedzí divadla, tanca a ostatných umení, v sprievodnej časti množstvo performancií, koncertov, inštalácií a výstav. Odborný program ponúkne diskusie k téme, predstaveniam a aktuálnym problémom, industry sekcia vzdelávanie pre umelcov a detský program bude ako vždy najodvážnejší.

www.kioskfestival.sk.

Kiosku predskakuje divadelný workshop Nehmotné divadlo od 20. 7. do 25. 7. 2019 o divadle bez budovy, divadle do vrecka, produkčne nenáročnom divadle, ktoré môžete nosiť stále so sebou a ktoré nepotrebuje divadlo. Workshop budú viesť performeri Viktor Černický, Tomáš Janypka, Ingrid Zotova-Mikshina a Roman Zotov-Mikshin a viac sa dočítate na www.kioskfestival.sk.