Preßburger Klezmer Band bude hrať benefične v ortodoxnej synagóge pre neologickú synagógu 31. 10. 2012, 19.00

Takmer do roka a do dňa odohrá bratislavské hudobné zoskupenie Preßburger Klezmer Band, inšpirujúce sa emotívnou a tanečnou hudbou zo strednej a východnej Európy známou ako klezmer, ďalší koncert v malej ortodoxnej synagóge na Dlabačovej ulici.

Nielen výťažok, ale celé vstupné poputuje do verejnej zbierky na rekonštrukciu Novej synagógy. Nenechajte si ho ujsť a najmä – rezervujte si lístky vopred, kapacita v maličkej ortodoxnej synagóge na nie je veľká a na mieste sa už vstupenky predávať nebudú.

Energický hudobný kokteil Preßburger Klezmer Band je namiešaný zo židovskej, z balkánskej a orientálnej hudby ako aj zo slovenského a cigánskeho folklóru – to všetko s esenciou súčasných štýlov ako jazz, rock, reggae a latino. Preßburger Klezmer Band patrí medzi popredných predstaviteľov európskej scény world music. Skupina od svojho vzniku absolvovala množstvo koncertov nielen na Slovensku (naposledy v Bratislave spolu so slávnymi The Klezmatics v projekte Stratené mesto), ale aj v Európe i zámorí, počnúc multižánrovými hudobnými festivalmi až po koncerty v kluboch a v klasických hudobných sálach, prinášajúc podmanivú interpretáciu známych i unikátnych piesní predovšetkým v jazyku jidiš, ale aj v slovenčine, angličtine a balkánskych jazykoch. Vyjadrujú aj strhujúcu emotívnosť a tanečnosť klezmerovej hudby. Preßburger Klezmer Band má na konte päť albumov.

Koncert je tiež príležitosťou pozrieť si samotnú ortodoxnú synagógu, ktorá stále slúži svojmu originálnemu účelu a okrem toho je miestom expozície judaík Múzea židovskej kultúry SNM. V minulom roku sa nám podarilo tento priestor zapojiť do Noci literatúry (čítala tu Anna Šišková) a usporiadať tu aj spomínaný koncert PKB. Ten dopadol na výbornú a preto bolo len otázkou času, kedy sa zopakuje. Organizujeme v spolupráci so Židovskou náboženskou obcou v Žiline v rámci projektu „Prebúdzame synagógy” s finančnou podporou Rady pre odškodnenie obetí holokaustu v SR a Úradu vlády SR, Program Kultúra národnostných menšín 2012.

www.klezmer.sk

Vstupné: 7,00 / 4,00 € (dospelí / študenti)
Predpredaj: Stanica Žilina-Záriečie (info o dostupnosti lístkov: 041 – 56 23 564)

ortodoxna_synagoga_zilina_dlabacova-300x222 presburger_klezmer_band