Stano Filko v Žiline #2: V spomienkach kolegov

Druhé pokračovanie série stretnutí o živote a diele Stana Filka (1937-2015), jedného z najvýznamnejších slovenských umelcov, ktorého výstavu pripravujeme na koniec roka 2016 v Novej synagóge. Spomínať na Filka budú tentokrát jeho kolegovia – umelci a generační súputníci. Naše pozvanie prijali Rudo Sikora a Ján Zavarský, na diaľku sa pripojí aj Dezider Tóth (pošle text).

prednáška, diskusia, večera
nedeľa 24. 4. 2016, 17.00
galéria Plusmínusnula/ Nová synagóga
S Filkom zažili rozlet na konci 60-tych, aj zákazy a ostrakizáciu v 70-tych rokoch. Aký bol Stano? Čo sa od neho naučili? Prečo emigroval? Zmenil ho pobyt v emigrácii? Budeme diskutovať tieto a podobné životopisné otázky.
Moderuje Fedor Blaščák.
Súčasťou bude opäť inštalácia jedného Filkovho diela (iba na jeden večer). Aj občerstvenie a víno – zistili sme, že vďaka večeri vydržíme rozprávať a počúvať dlhšie a celému stretnutiu to prináša iný rozmer – sedíme spolu za veľkým stolom. Rezervujte si svoje miesto emailom na info@novasynagoga.sk, aby sme vedeli navariť akurát.
Vstup je voľný vďaka podpore Fondu pre umenie, ale na občerstvenie vás požiadame o dobrovoľný príspevok.
Tí, ktorí sa zúčastnia všetkých šiestich stretnutí počas roka 2016, získajú od Fedora Blaščáka jedno originálne dielo od Stana Filka. Ďalšie termíny sú nedele – 29. 5. a 16. 10. – posledným bude medzinárodné sympózium a workshop Ako spraviť výstavu Stana Filka, keď už nežije 7. – 11. 12. 2016 , počas ktorého budeme inštalovať výstavu. Jej vernisáž bude v nedeľu 11. 12. 2016 o 17.00.

Okolo roku 1976 – Biely byt Miloša Lakyho. Na fotke Tomáš Štrauss (v čiernom), Ján Zavarský (v bielom), Rudolf Sikora (v červenom) a Anna Lakyová.

stano_filko_02