Dokončovanie Sphéry

 

Prichádza čas, aby sa nám po mesiacoch pandémie do životov zase vrátili veľké umelecké zážitky. Veríme, že vám chýbajú tiež. Pozývame vás do nového spoločného dobrodružstva. Pred 5-timi rokmi sa nám niečo takéto podarilo so Zrakovou pyramídou v Súľove. Tá už neexistuje, ale v Synagóge od decembra 2020 vzniká Sphéra. Aktuálne asi najväčšie umelecké dielo na Slovensku a výnimočná udalosť nielen pre svoju veľkosť. Po rokoch príprav sa Juraj Gábor podujal vytvoriť nový monumentálny 17-metrový drevený objekt a výtvarne tak dopovedať príbeh architektúry Novej synagógy. Fascinovalo ho, že architekt Synagógy Peter Behrens do nej pred takmer storočím vpísal tvar levitujúcej gule. Po 4 rokoch počítania, kreslenia a plánovania sa odhodlal túto pomyselnú Sphéru zhmotniť – dokončiť guľu od kupoly až po podlahu.

work in progress objektu Juraja Gábora
tretia fáza, 1. – 28. 2. 2021
online stretnutie s autorom v nedeľu 28. 2. 2021, 19.00 na facebook.com/novasynagoga
ďakujeme za vaše dobrovoľné vstupné na tootoot.fm, podporu na Startlabe alebo 2% z vašich daní – všetko pomôže rekultivácii našich aktivít po koronakríze

Na “chýbajúcej” obrovskej polguli Sphéry robíme od decembra s partiou šikovných tesárov, po mesiaci a pol roboty už vztýčili 48 desaťmetrových nosníkov poskladaných z 500 kusov ručnej vyrezaných dosiek do oblúka. Sme za polovicou prác a prichádza Dokončenie Sphéry. Spracovali sme 50 kubíkov dreva (5 veľkých nákladných áut) z píly v Dlhom Poli, použili sme už vyše 20-tisíc skrutiek darovaných od Staviame z dreva. Ďakujeme Fondu na podporu umenia za grant, ale stále chýba 20-tisíc eur, aby sme Sphéru dokončili a skutočne ožila, pretože sme spustili zbierku na Startlabe a uchádzame sa tiež o vaše 2% z daní.

Do konca februára vďaka vám objekt dokončíme a sprístupnime ho na celý rok 2021, hneď ako pandémia dovolí. Sphéra bude nielen neprehliadnuteľným umeleckým dielom, ale aj celoročnou scénou pre všetky výstavy, zvukové projekty, koncerty, festivaly, divadelné, pohybové a tanečné predstavenia na 2021.

O tom, prečo ju stavia ale aj o tom, čo všetko sa do Sphéry zmestí, porozpráva Juraj Gábor na záver jej stavby osobne na záver posledného mesiaca stavby – v online streame. Celý proces stavby mal byť otvorený verejnosti, sledovať Dokončovanie Sphéry bohužiaľ môžete len dištančne na fotografiách na Flickr.com/Novasynagoga alebo na našom Facebooku či Instagrame.

Juraj Gábor je autorom viacerých úspešných inštalácií z dreva v galériách aj v krajine – okrem Zrakovej pyramídy v Súľove (2015 – 2020) napríklad dielo Vertikálna gradácia v Pražskej Meet Factory (2016), Prechod/Transfer v Banskej Štiavnici (2019). Bol finalistom Ceny Oskára Čepana (2016) a laureátom Ceny Nadácie Tatra banky pre mladých umelcov (2017).

https://old.novasynagoga.sk/sphera

Ďalšie fotografie Luny Mafo a ďalších fotografov z rastu a dokončovania Sphéry nájdete na flickr.com/novasynagoga.