Kiosk 13 – festival instantného divadla a tanca

 

Kiosk sme tento rok vytvárali so zreteľom na obmedzenia, ktoré nám vyplynuli z pandémie. Boli sme zmierení s tým, že sa možno s nikým nestretneme osobne – ani s tvorcami, ani s divákmi, ani s hosťami. Mali sme rezervované len jednotky izby a nakúpili sme množstvo „one touch” pomôcok. Stále sme však dúfali, že niečo sa povolí. A keďže rátame aj s možnou druhou vlnou, festival sa uskutoční tak či tak. Aj keď prídete, aj keď neprídete!

festival súčasného performatívneho umenia
štvrtok 23. – nedeľa 26. 7. 2020
program, vstupenky a info na www.kioskfestival.sk

Ochutnali ste už niekedy suché rezance z vifonky? Sú sladkasté, veľmi chutné a pritom „nedorobené“. Keď ich zalejete vodou a ostatnými sáčkami, zrazu sú „len” náhradou teplého jedla. Možno podobne vidia festival Kiosk a diela, ktoré uvádzame, návštevníci a návštevníčky kamenných divadiel; niečo tým kúskom chýba – občas scéna, niekedy režisér, herec alebo dokonca divák. Majú pocit, že až keď sa tam niečo pridá, vznikne plnohodnotné divadlo. Na podobných princípoch sme však boli nútení tvoriť počas korony. Niečo zmeniť, niečo vynechať a často práve to najdôležitejšie – herca alebo diváka. A to napriek tomu, že jedna zo základných definícií divadla znie, že je realizované práve v ich živej interakcii. Zaniklo teda divadlo na tie tri mesiace? Klasické áno, ale pandémia a Kiosk ukazujú, že aj definície staré 2.000 rokov sa raz musia zmeniť.

Nešťastný trinásty ročník Kiosku vám preto predstaví množstvo pokusov, ako sa vysporiadať s neprítomnosťou jednej zložky, pričom aj tak vznikne výborný pokrm. Iniciovali sme vznik viacerých nových dobrodružstiev, ale uvedieme aj množstvo „klasických“ odvážnych divadiel. Určite je program a stavba tohto ročníka iná od tých predošlých, no opäť bude odvážna, poburujúca, nová. A uskutoční sa aj vtedy, ak nepríde žiadny tvorca alebo divák, ani vy.