Test Fest – celoplošné testovanie na Covid 19

 

Tešíme sa na vás a pozývame na spoločné “čipovanie”!

1. kolo: sobota 31. 10. a nedeľa 1. 11. 2020, 7.00 – 22.00
prestávky – obed 12.00 – 12.45, večer 18.00 – 18.30
2. kolo: sobota 7. a nedeľa 8. 11. 2020, 8.00 – 20.00
prestávky – obed 12.00 – 13.00, večer 17.00 – 18.00

Viac info na www.somzodpovedny.skak chcete pri testovaní pomôcť, prihlásiť sa môžete na https://koronavirus.zilina.sk/chcem-pomoct-pri-celoplosnom-testovani.

Ešte sme ani neboli zatvorení lockdownom a už sme písali na Mesto Žilina, že v prípade potreby je Synagóga k dispozícii na celoplošné testovanie na nový koronavírus. A ukázalo sa, že dobrých a veľkých priestorov dosť nebolo a tak sme na dva víkendy medzi odberovými miestami. Našou motiváciou bolo najmä pomôcť samospráve, na ktorú padla takmer celá robota s narýchlo vymysleným testovaním.

Základné informácie o tom, ako sa testuje, prečo, kedy, atď, nájdete na prehľadnej webstránke www.somzodpovedny.sk. Je to jednoduché – prídete s rúškom a občianskym preukazom, vystojíte radu, v ktorej nebudete piť ani fajčiť (aby vám to čakanie lepšie išlo, pred Synagógou máme celodenný stage s programom hudobníkov a dj-ov), zaregistrujete sa pri vstupe, na ďalšom stanovišti vám urobia test výterom z nosohltana (nebolí to a ani vám neprepichnú mozog), prejdete do centrálnej sály a pozeraním výstavy finalistov Ceny Oskára Čepana, ktorá je inak pre verejnosť zatvorená na dva lockdowny, strávite 20 minút v čo najväčšej vzdialenosti od ostatných čakajúcich, kým nebude hotový výsledok vášho testu, s ním potom opustíte Synagógu zadným východom. A ďalší víkend to isté – tam už bude fungovať aj terasa bratov Frickovcov s kávou a punčom.  Teda, ak váš test bude negatívny.

Kto sa prihlásil a vystúpil na improvizovanom Test Feste? Prvý víkend potiahli najmä dj-i FrickoBrothers, dvakrát naživo vystúpili Peter Vaňouček a Lukáš Piala, ďalšie djské sety pridali Mishek a Dash a nakoniec aj Dj Veliteľ. Druhý víkend sme už mali plný line-up dobrovoľníkov: Patros 15 set (ambient, UK garage), Mokafe Trio (Tibor Feledi, Lenka Molčányiová, Jakub Kaprál, jazz), Miriam Budzaková, Andrej Šepita (súčasný tanec), Matej Smutný (vibrafón), Ján Sikora (folkrock), Guadalupe Lucía Cascardo Velázquez (folk),  Queenshow (pop), Vrana Marianna (pop), Marta Gáborová (klasika, pop), Unsprung Harp sólo (lo-fi indie), Dj October + druhý stage bol na terase kaviarne s Djs FrickoBrothers. Fotoreport nájdete na www.flickr.com/novasynagoga, krátke videá na na www.facebook.com/novasynagoga.

A čo ďalej? Nič, tretie kolo by sme už nevládali. Držme si palce a tešme sa na vakcínu, s ktorou sa naplno rozbehne spoločenský život a naše kultúrne centrum bude zase kultúrnym centrom.

 

 

 

Ilustračné foto Davida Cartwrighta je zo súčasnej opery Anti-Goné, ktorú sme uviedli v Synagógev roku 2019, v rovnakom roku, ako vznikol nový konavírus.

Vojak, primátor a kultúrny pracovník (zľava) pri plánovaní testovania 26. 10. 2020.

Dva mobilné stany, ktoré nám darovala firma Expodom.sk majú svoju premiéru na testovaní.

Kompletný fotoreport nájdete na www.flickr.com/novasynagoga, krátke videá na na www.facebook.com/novasynagoga.