Ako sa zmenil Donbas za posledných 5 rokov?

 

Ako sa dnes žije v ukrajinskej časti Donbasu a ako sa žije v separatistickej DNR?. Žilinčan Tomáš Mikluščák má manželku Katerynu z Doneckej oblasti. Nedávno sa vrátili po týždni u svojej rodiny, ktorá býva v meste Volnovakha, asi 10 km od bojovej línie. Prídu rozprávať a ukázať, ako to tam dnes vyzerá.

reportáž z východu Ukrajiny a diskusia s Tomášom Mikluščákom
streda 12. 9. 2018, 18.00, zimná modlitebňa – kaviareň
vstup voľný

Po revolúcii na Majdane v roku 2014 sa pre Ukrajinu začali ťažké časy. Ruská armáda obsadila poloostrov Krym a v mestách na priemyselnom a bohatom východe sa spoločnosť rozdelila na pro-ruskú a pro-ukrajinskú. Centrom odporu voči novej vláde v Kyjeve sa stalo mesto Doneck, kde za výraznej pomoci ruskej armády prevzali povstalci kontrolu nad mestom. Po roku prudkých bojov sa niekedy v polovici roka 2015 konflikt zmenil na niekedy viac – niekedy menej zamrznutý. Separatistická republika v Donecku (DNR) si odvtedy ide vlastnou cestou smerom k Rusku. Zvyšok Ukrajiny sa snaží o čo najpevnejšie vzťahy s EÚ.

Donbas (hlavne Doneck a Mariupoľ) Tomáš Mikluščák navštívil prvýkrát v roku 2011, na stáži tu a v okolí strávil celé leto. Následne oblasť navštívil v roku 2012 a v lete 2013, teste pred vypuknutím revolúcie na Majdane. V tomto roku tam bol znova. Čo sa odvtedy zmenilo? Ako sa žije kúsok od bojovej línie? Ako situáciu vnímajú bežní ľudia na oboch stranách konfliktu?